Folikuly vo vaječníkoch: ich význam a funkcia | pangudownloads.com
Zdravie žien

Folikuly vo vaječníkoch: ich význam a funkcia

Folikuly vo vaječníkoch ženy jej umožňujú otehotnieť, ale len s ich normálnym dozrievaním a dobrou kvalitou. Odchýlky od normy sú plné vývoja cyst, a niekedy aj neplodnosti. Dôvody, prečo sa to stane, je niekoľko, takže okamžite vyhľadajte lekársku pomoc, ak máte najmenší nepríjemný pocit, pretože zdravie žien môže byť vážne postihnuté. Dôležitú úlohu zohráva veľkosť folikulov, ako aj ich počet.

Folikul a jeho funkcia

Hlavnou činnosťou folikulov ľavého a pravého vaječníka je ochrana oocytov pred škodlivými účinkami rôznych faktorov.

Folikuly vo vaječníkoch: ich význam a funkcia

Vajec, ktoré sú vo vnútri folikulov ešte nie sú zrelé, takže ich obrana, normálny priebeh dozrievania a oplodnenia, tehotenstvo do značnej miery závisí práve od schopnosti folikulov.

U žien sa vývoj reprodukčného systému vyskytuje už v perinatálnom období – vzniká počet folikulov oocytu a zmeny v tomto počte nedochádza nikdy.

Jeden folikul dozrieva za mesiac. Okrem ochrannej funkcie produkujú ženské hormóny nazývané estrogény.

Norma počtu folikulov dozrievajúcich vo vaječníkoch

Ich počet sa vypočíta s prihliadnutím na deň menštruačného cyklu.

Folikuly vo vaječníkoch: ich význam a funkcia

Napríklad viacnásobné, 2-3 dni po menštruácii nie sú patológie. Potom sa rozvíjajú rôznymi spôsobmi.

V strede cyklu je jeden alebo dva z nich väčší ako zvyšok. Na konci cyklu je jeden veľký. Z neho prichádza zrelé a pripravené na oplodnenie vajíčko. Tento folikul sa nazýva dominantný, prevládajúci.

Nástup menštruačných vylučovaní naznačuje, že došlo k prasknutiu.

Keď sa porušuje norma: príčiny a dôsledky

O porušení sa hovorí v prípade, keď v jednom vaječníku je viac ako 10 folikulov. Zistenie patológie je možné len pomocou ultrazvuku panvových orgánov. Avšak ich počet sa počas cyklu nezmení. Keď je veľa z nich, vôbec to neznamená chorobu. Vysvetlite tento jav môže byť prepracovanie, častý stres, emocionálne preťaženie. Ich počet sa po prvej ovulácii zvyčajne dostane do normálu.

Nedostatok môže byť vyvolaný inými príčinami:

  • Nesprávne vybrané perorálne kontraceptíva;
  • Poruchy štítnej žľazy;
  • Nadmerná tvorba prolaktínu;
  • Problémy v práci endokrinného systému.
Folikuly vo vaječníkoch: ich význam a funkcia

Takéto porušenie a jeho príčina možno identifikovať prostredníctvom mnohých diagnostických postupov a gynekologických vyšetrení.

V každom prípade existujú dve varianty vývoja poruchy: prvý je normálny menštruačný cyklus s jedným dominantným folikulom; druhá nie je dominantná, vajcia nezrelá, cyklus je rozbitý, nie je možnosť hnojenia.

V druhom prípade dochádza k nahromadeniu mužského pohlavného hormónu v tele, čo vedie k nedostatku tehotenstva.

Úloha dominantných folikulov

Spravidla sa nerovnomerne rozvíjajú vo dvoch vaječníkoch. Keď v obidvoch je diagnostikovaná dominantná, existuje šanca na koncepciu dvojčiat. Ale to sa stane len vtedy, ak obaja sľubujú, čo je dosť zriedkavé.

Dve dominantné folikuly, zrelé v jednom vaječníku, zvyšujú šance na viacnásobné tehotenstvo.

Perzistencia ľavého alebo pravého folikulu vaječníkov

Potvrdenie takejto diagnózy je veľmi zlá správa. To znamená, že dominantný folikul sa vyvíja tak, ako chce, pred okamihom prasknutia. V dôsledku toho nedovolí vajíčko vyjsť a nakoniec sa môže premeniť na cysty.

Folikuly vo vaječníkoch: ich význam a funkcia

Perzistencia zabraňuje ovulácii. Patológia môže vyvolať hormonálnu nerovnováhu, nadmerné množstvo mužského pohlavného hormónu. Neočakávaná liečba vedie k neplodnosti.

Liečba spočíva v užívaní hormonálnych liekov. Okrem toho je potrebné ovplyvňovať organizmus komplexným spôsobom. Najprv musíte potlačiť mužské hormóny. Terapia trvá od 5. do 9. dňa cyklu. Potom sa hormóny injekčne podávajú intramuskulárne od 9. dňa cyklu. Terapia trvá 5-7 dní. Okrem toho sa uskutočňuje stimulácia panvových orgánov. Preto sa používa laserová terapia, masáž, ultrazvuk.

Absencia folikulov v oboch vaječníkoch

Táto podmienka je spôsobená dysfunkciou týchto orgánov alebo ranou menopauzou. Porucha sa eliminuje hormonálnou terapiou.

Čo je to, ak sa vo vaječníkoch nachádzajú antrumové folikuly

S rozvojom technológií umelého oplodnenia začali vedci venovať pozornosť kvalitatívnemu a kvantitatívnemu zloženiu oocytov. Tieto parametre vám umožňujú posúdiť, ako vysoká je príležitosť pre tehotnú ženu. Na tento účel bol vyvinutý výpočet antralových folikulov.

Čo je antralový folikul?

Folikuly vo vaječníkoch: ich význam a funkcia

Sú to folikuly, ktorých veľkosť nepresahuje 8 mm. Vypočítavajú sa pomocou transvaginálneho ultrazvuku. Výsledky ich počtu nám umožňujú vytvoriť ovariálnu rezervu – počet vajec pripravených na okamžité oplodnenie.

Ak je antral menej ako 4, stimulácia vaječníkov bude nízka, pravdepodobnosť tehotenstva je rovnaká, preto sa odporúča vykonať IVF. Ak je asi 7, môžete sa pokúsiť otehotnieť sami seba.

Keď sa ich počet pohybuje od 18 do 26, potom je možnosť úspešnej koncepcie najvyššia.

Ak existuje viac ako 26, potom existuje možnosť vzniku polycystických vaječníkov.

Čo to znamená, ak boli identifikované mnohé folikuly vo vaječníku

Táto patológia môžu byť spustené hormonálnej antikoncepcie, zvýšenou hladinou prolaktínu, stres, drastického zníženie hmotnosti, obezity, porúch endokrinné. To znamená, že tehotenstvo v pozadí tohto ochorenia je nepravdepodobné, pretože je sprevádzaný radom porúch sexuálnej sfére.

Táto patológia sa nazýva polycystóza, ale s rastom cyst nemajú čo robiť. Bez zbytočného odkladu musí žena podstúpiť komplexnú diagnózu. Po potvrdení diagnózy začnú liečbu.

Cieľom terapie je dosiahnuť tieto výsledky:

Folikuly vo vaječníkoch: ich význam a funkcia
  • zníženie hladiny mužských hormónov;
  • normalizácia cyklu, ak je porušená;
  • tehotenstvo (ak je to potrebné);
  • preventívna údržba metabolizmu.

Liečba môže zahŕňať nízkokalorickú diétu, hormonálne lieky, metaformin, antiandrogény, látky stimulujúce ovuláciu.

Ak je konzervatívna liečba neúčinná, použite chirurgickú intervenciu.

Potreba punkcie polycystózy

Ak je ultrazvuk vaječníkov zväčšený a v ňom je veľa malých folikulov, ktoré nezreagujú a nerastia, nazývajú sa cystami. Punkcia vám umožňuje vyhodnotiť folikulárnu tekutinu, identifikovať príčiny patológie, urobiť predpoveď do budúcnosti.

Folikuly vo vaječníkoch: ich význam a funkcia

Postup je vykonávaný tenkou ihlou pod dohľadom ultrazvuku. Zachytený materiál je odoslaný na laboratórne testovanie. diagnóza “Polycystická” dať na problémy s cyklom alebo neprítomnosť ovulácie dlhšie ako šesť mesiacov, zvýšená hladina mužských hormónov.

Punkcia sa používa aj na extrakciu hotových vajíčok na IVF. Postup sa vykonáva v celkovej anestézii. Po prepichnutí folikulov vo vaječníkoch často ubúravajú ženy. Okrem toho dochádza k napätiu v dolnej časti brucha, k menšiemu krvavému výbojom ak zvýšeniu teploty na subfabrilu.

K týmto symptómom sa môže zvýšiť nevoľnosť, vracanie a hnačka. Ak sa vyskytne ťažké nepohodlie, okamžite sa poraďte s lekárom.

Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

96 − 93 =

Adblock
detector