Çocuklarda displazi: nedenler, belirtiler, tedavi, gelecek için prognoz | pangudownloads.com
Ben annem

Çocuklarda displazi: nedenler, belirtiler, tedavi, gelecek için prognoz

Çocuklarda displazi - kas, kıkırdak, kemikler, bağların bir bileşeni olan bağ dokusunun oluşumu ihlali. İhlal herhangi bir organ veya sistemde ortaya çıkabilir. Yenidoğanda kalça ekleminin displazisi çoğunlukla subkutan ve femur başının çıkığı ile doludur.

Hastalığın kökenini ve hastalığın sınıflandırılmasını nerede arayacağınız

Çocuklarda displazi: nedenler, belirtiler, tedavi, gelecek için prognoz

Neredeyse 5 yaşın altındaki tüm çocuklar patoloji işaretler vardır -. Yumuşak, kolay genişletilebilir cilt, zayıf bağlar, vb sadece dolaylı veya harici semptomları böyle genç hastalarda bozukluğu teşhis.

Patoloji gelişim nedenleri:

 • kalıtım;
 • Düşük riski tehdidi;
 • Enfeksiyonlar, hamilelik sırasında endokrin bozukluklar;
 • Fetüsün yanlış tanıtımı;
 • Şiddetli gestosis;
 • Hızlı doğum;
 • Geç gebelik;
 • Avitaminosis, hamilelik sırasında kötü beslenme.

Kalça displazisi çeşitli tiplerde sınıflandırılır:

 • Acetabular. Asetabulum patolojisinde oluşur;
 • Meyer'in displazisi, uyluğun proksimal kısmında bulunan çocuklarda lokalizedir. Boyun-diyafiz açısı az ya da çok değişir;
 • Dönme - yatay düzlemde kemiklerin konumu bozulur.

Patolojinin şiddeti üç derece vardır: prelivor, subluksasyon ve dislokasyon.

Çocuklarda bağ dokusunun displazisi (DST)

Bir kerede böyle bir teşhisin bir hastalık olmadığını söylemek gerekir. Bu daha çok bedenin bir özelliğidir. Bu fenomeni olan çocuklar, çocuk doktorları, ortopedi uzmanları ve diğer uzmanlarda çok sayıda ve hepsinden uzaktır.

DST'nin çok fazla işareti var. Dış ve içsel olarak ayrılırlar. Birincisi, dış muayene ile teşhis etmek kolaydır, ikincisi - tanı sırasında (analizler, çalışmalar).

Dış işaretler yaygındır:

 • Eklemlerin hipermobilitesi;
 • Artan cilt uzayabilirliği;
 • Omurganın deformasyonu (skolyoz, kifoz);
 • düz ayak;
 • Şiddetli venöz ağ;
 • Ayakların Ploskovalgusnaya deformasyonu;
 • Görme patolojisi;
 • Göğüs deformasyonu (huni şeklinde, hafif girinti ile omurga şeklinde);
 • Bıçakların asimetrisi;
 • Kambur omuzlar;
 • Burun kanaması;
 • Morarma eğilimi;
 • Karın kaslarının zayıflığı;
 • Nazal septumun asimetrisi veya eğriliği;
 • Kas hipotansiyonu;
 • "İçi boş" ayak;
 • fıtık;
 • Ince dişler veya anormal büyüme.

Hasta çocuklar 5-7 yıl içinde, bir kural olarak, çok, yorgunluk, güçsüzlük, egzersiz toleransı düşük şikayetçi iştahınız, bacaklarda, kalp, kafa ve karın ağrısı olabilir.

Çocuklarda displazi: nedenler, belirtiler, tedavi, gelecek için prognoz

İç organlardan gelen rahatsızlıklar daha geç yaşlarda fark edilir. DST, organların (mide, böbrek) atlanması ile karakterizedir; kalp üfürüm, mitral kapak prolapsusu; reflü hastalığı, safra diskinezi, kabızlık; Varisli damarlar vb.

Hemorajik sendromu hatta en küçük yaralanmalar çürükler, hem de burun şeklinde kendini gösterir. sinir sisteminde anormallikler. böylece senkop hipereksitabilite otonom distoni sendromu ve ifade edilmiştir N. Kas-iskelet sistemi osteochondrosis, hernianın, osteoporoz, artralji tepki verir.

Çocuklarda bronkopulmoner displazi

Ayrı bir şekilde, suni havalandırma aparatı tarafından kışkırttığı gibi, hastalığın bu formundan bahsetmeliyiz.

Bu tip bir patoloji ventilatöre uzun bir süre (bir haftadan fazla) bağlı olan bir yaşın altındaki çocuklarda ortaya çıkabilir. Çoğu zaman preterm bebeklerde ortaya çıkmaktadır. Bu durumu önlemek için, doktor ventilatörü sadece yaşam belirtileri ve mümkün olan en kısa süre için bağlar.

Patolojinin ana semptomu, ventilatörü çıkarmaya çalışırken ortaya çıkan akut solunum yetmezliğidir. Bazen kalp yetmezliği oluşur. Cildin siyanozu (siyanoz), düzensiz, açlık veya nefes darlığı, durma atakları (apne), şişkinlik belirtileri de vardır.

Patolojinin ortaya çıkışının nedenleri: oksijenin toksik etkileri; akciğerlerin barotravması; enfeksiyon; solunum bozuklukları; pulmoner ödem; hipovitaminoz A veya E; Prematüre bebeklerde akciğerin olgunlaşması; pulmoner hipertansiyon; kalıtsal yatkınlık.

Tedavi, yapay ventilasyon cihazından kademeli bir iletişim gerektirir. Etkilenen organı geri kazanmak için iyi bir beslenme gereklidir. Akciğerdeki iltihaplanma, sıvıyı biriktirebildiğinden, biraz kısıtlama içebilir ve diüretikler reçete edebilir.

Çocuklarda Böbrek Displazisi

Çocuklarda displazi: nedenler, belirtiler, tedavi, gelecek için prognoz

Hastalık, böbreklerden bir veya ikiindeki bir azalma ile ifade edilir. Böyle bir doğumsal anomali, üriner sistemin işlevselliğini azaltır. Bilateral lezyon durumunda tedavi etkisizdir.

Böbreklerin aplastik displazisi birkaç gün sonra ortaya çıkarsa, çocuk yeni bir böbreğe transplante edilmezse. Hipoplastik kronik böbrek yetmezliği oluştuğunda.

Semptomlar: alt karın ağrısı; konvülsiyonlar; baş ağrısı; kan basıncında artış. Çocuk, çağdaşlarla kıyaslandığında gelişme içinde geride kalıyor.

Renal displazi, hamilelik, sigara, alkol ve uyuşturucu madde kullanımı sırasında ilaç alarak tetiklenebilir. Ayrıca kalıtsal olabilir.

Böbrek displazisi olan bir çocukta, diğer organ ve sistem patolojileri zamanla gelişebilir. Sağlıklı bir böbreğe yardım etmezseniz, normal şekilde çalışmayabilir ve böbrek yetmezliği ortaya çıkar.

Üriner sendromlu bir çocuk özel bir diyet reçete edilir, böylelikle hastalık böbrek yetmezliğine dönüşmez. Ek olarak, bebek özellikle hareket halinde aktif hareketlerle sınırlandırılmalıdır.

Uzmanların önerileri 5 yaşına kadar kaybolduğunda hastalığın belirtileri. Ancak, çocuklar kayıt olmalı, düzenli kontrollere gelmeli ve kan basıncını ölçmelidir. Bebeğin idrara çıkma konusunda ciddi sorunları varsa, doktor ya organ nakli ya da diyaliz - kanın arıtılmasını talep eder.

Displazi olan bir çocuğa nasıl yardım edilir?

Sapmaya bağlı olarak, doktor tedavi yöntemini seçer. ortopedistini - Bir çocuk doktoru değil, aynı zamanda sorunların kas-iskelet sistemi ile bir gastroenterolog danışmalısınız gastrointestinal kanal patolojiler olarak, bir çocukta tespit edildiği ile profilin bir uzmana sadece danışmak gerekli.

Bununla birlikte, hem Meyer'in displazisi hem de bu hastalığın diğer türleri, tedavi sırasında ortak bir şeylere sahiptir. Birincisi günün rejimi. Gece istirahati 8-9 saatten az olmamalı, ayrıca gündüz uykusu da olmalıdır.

Sporda kontrendikasyon yoksa, çocuğun bunu yapması istenir, fakat hiçbir durumda profesyonel değildir. Aksi takdirde, aşırı fiziksel efor, kıkırdak ve bağlarda dejeneratif-distrofik değişikliklerin erken bir görünmesine yol açacaktır. Bu durum kronik aseptik inflamasyona yol açar.

Terapötik yüzme, bisiklet, kayak, badminton, wushu jimnastiği tercih etmek daha iyidir.

Çocuklarda displazi: nedenler, belirtiler, tedavi, gelecek için prognoz

Rehabilitasyonun önemli bir bileşeni terapötik masajdır. Tedavi sırt, servikal yaka bölgesi, bacaklarda görülür. Kurs genellikle 15-20 seanstır.

Ploskovalgusnaya ayar durur sürekli devamsızlık giyilmesini gerektirir. Bebeğin bacaklarla ilgili problemleri olmadığı için, ayakkabı seçimi çok sorumludur. Ayağa sıkıca oturmalı, ayak ve ayak bileği sabitlenmeli, içinde minimum dikiş var ve doğal malzemelerden yapılmalı.

Ebeveynler günlük olarak bebek jimnastiği yapmalı, ayak masajı yapmalı, çeşitli bitki ve deniz tuzu ile birlikte ayak banyoları yapmalıdır (15 dakika).

Diyete de dikkat edilir. Gıdalar yağlar, proteinler ve karbonhidratlar için dengelenmelidir. Daha fazla et, balık, fındık ve fasülye yemek tavsiye edilir. Ekşi sütlü ürünler gereklidir. Ek olarak, gıda, gerekli büyüyen vücut vitaminleri ve eser elementlerle doyurulmalıdır.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

57 + = 62