Erken dönemlerde hamilelik için kan testi nasıl alınır? | pangudownloads.com
Ben annem

Erken dönemlerde hamilelik için kan testi nasıl alınır?

Kendisini "ilginç bir durumdan" şüphelenen bir kadın, bir kural olarak, hemen hamilelik için eczane testleri satın alır. Ancak, bu tanı yöntemi büyük bir sakıncaya sahiptir - erken aşamada sonuçların düşük doğruluğu. Günümüzde, en etkili ve doğru yöntem, bir sonucu teyit etmek için erken bir tarihte gerçekleştirilen, hamilelik için bir kan testidir.

Hamilelikte kan analizi denir

Erken dönemlerde hamilelik için kan testi nasıl alınır?

Bu çalışma beta-hCG analizi olarak adlandırılmaktadır. Test ne gösterir ve nasıl deşifre edilir?

Gebeliğin teşhisi yukarıda belirtilen hCG - insan koryonik gonadotropini tanımlamaktır. Bu madde nedir ve ilginç bir durumla nasıl ilişkilidir? HCG belirli bir hormondur, yani belirli bir dönemde ortaya çıkar, yani, embriyo tarafından veya daha doğrusu kendi zarfı tarafından koryon tarafından üretilir.


Gelişme süreci, döllenmiş yumurtanın rahmin duvarına döllenmesinden hemen sonra başlar. Bu, kural olarak, başarılı bir anlayıştan sonra 4. günde gerçekleşir.

HCG iki alt birimden (parçacıklar) oluşur - alfa ve beta. Alfa parçacığı, bir kadının vücudunda sürekli olarak bulunan FSH, TSH, LH dişi hormonlarının alt birimleriyle aynı yapıya sahiptir. Beta-parçacık yapısı içinde benzersiz bir maddedir, bu yüzden gebelikten sonra 5-7 gün içinde yaklaşan bir gebeliği teşhis etmenize izin verir.

Bir haftada hamilelik sırasında hCG için bir kan testi yaklaşık 50 IU / L seviyesini gösterecektir. Gebeliğin ilk 6 haftası boyunca, bu maddenin miktarı her 2-3 günde bir iki katına çıkar. Bazı durumlarda testin yanlış pozitif sonuç verdiğini belirtmek gerekir.

Bu genellikle aşağıdaki hastalıkların ve patolojik durumların varlığında oluşur:

Erken dönemlerde hamilelik için kan testi nasıl alınır?
  1. Koryon karsinomu, habis bir karakterin uterusu olan bir tümörün adıdır;
  2. Genitoüriner sistemdeki tümör süreçleri;
  3. HCG içeren ilaçlarla tedavi süreci;
  4. Kabarcık patinajı, bir kural olarak, cenin ölümüyle sonuçlanan bir hamilelik patolojisidir.

Bazen yanlış bir olumsuz sonuç da gebelik sırasında ortaya çıkar. Genellikle bu, koryonik gonadotropinin seviyesi hala çok düşük olduğunda olur, yani gebelik süresi oldukça küçüktür.

Bu durumda, birkaç gün sonra ikinci bir çalışma yapmak gerekir. Ektopik gebelikle birlikte yanlış negatif sonuçların da ortaya çıkması dikkat çekicidir.

HCG düzeyi üzerine yapılan çalışma, gebeliğin belirlenmesinde en etkili faktördür. Sonuçlar genellikle ertesi gün için hazır. Nedeniyle basitlik, doğruluk ve hızlı bir şekilde bu testin sonuçlarını elde etmek için yeteneğini in vitro fertilizasyon prosedürüne (IVF) başvurdu o kadınlarla popülerdir.

Enzim immunoassay (ELISA) yöntemi ile koryonik gonadotropin düzeyi üzerinde bir çalışma yapılmıştır.

Erken evrelerde hamilelik testi?

Erken dönemlerde hamilelik için kan testi nasıl alınır?

İlgi çekici durumlarını belirlemek, bir kadın konsültasyonunun yanı sıra teşhis merkezlerinde ve kliniklerinde herhangi bir laboratuvarda olabilir. Biyolojik sıvı (kan) damardan alınır. Sabahları boş bir karnın üzerinde çalışmaya devam etmelisin. Özel eğitim gerekli değildir. Doktor çalışmaya kadın göndermeden önce, son zamanlarda alınması gereken tüm ilaçları anlatmalısınız. Bunun nedeni, bazı ilaçların, özellikle hormonalin, sonucu etkileyebileceğidir.

Hamilelik sırasında genel kan analizinin çözümlenmesi

Kan - plazma ve çeşitli elementlerden (eritrositler, beyaz kan hücreleri, trombositler) oluşan kırmızı renkli bir biyolojik sıvı. Listelenen her unsur belirli işlevleri yerine getirir ve sonuçları yorumlarken, özellikle de gelecekteki anne ve çocuğun sağlığı sorgulanabilir olduğunda, tüm göstergeler tanıda büyük bir rol oynar.

Eritrositler ve bunlara giren hemoglobin, oksijenin dokulara taşınmasından sorumludur.
organlar ve hamilelikte - ve çocuğa. Eğer bu göstergelerden herhangi biri normdan saparsa, yani artar veya azalırsa, patolojik değişikliklerin nedeninin daha kapsamlı bir şekilde teşhis edilmesi ve açıklığa kavuşturulması için bir fırsat vardır.

Erken dönemlerde hamilelik için kan testi nasıl alınır?

en az 3 kez orada Gebeliğin 9 ay boyunca genel (klinik) çalışmaları için ihtiyacı - belirtilen her dönemde performansını izlemek için her üç aylık dönemde daha sonra (12 haftaya kadar) kaydedilmesi ve zaman.

Bazen doğumdan önce bir teste ihtiyaç vardır. Özellikle, daha önce patolojik değişiklikler tespit edildiğinde ve düzeltici tedavi uygulandığında böyle bir önlem gereklidir. Açıklanan değişikliklerin düzeltilmesinden sonra doktor bir kontrol çalışması atar. Damardan ya da parmağından alınan kan, aç karnına sabah alınmalıdır.

hamilelik için biyokimyasal kan testi

Bu çalışma, kadın organlarının ve sistemlerin durumunu değerlendirmenizi sağlar. Bu test, zorunlu değildir, ancak bir bekleyen annenin kronik hastalıkların (piyelonefrit, kolesistit, gastrit, safra kesesi iltihabı, ve böyle devam eder. D.) varlığında uygulanır. Herkesin bildiği gibi gebelik bebek sırasında, tüm vücut üzerindeki yükü artırır, bu nedenle kronik hastalık sıklıkla akut hale gelir. kaydederken, ve sonraki her üç aylık dönemde, ve gerekirse - - Bu nedenle, bu varlığı ile kadınlar seni biyokimyasal araştırmalar, en az üç kez geçmeleri gerekir daha sık.

Test için malzeme sadece damardan alınır ve yanlış ölçümlerden kaçınmak için aç bırakılmalıdır. sadece bir doktor tarafından gerçekleştirilmelidir Biyokimyasal, şifre çözme, vücudun metabolik süreçleri (yağ, protein, karbonhidrat), üriner sistem, karaciğer ve safra kesesi fonksiyonunu değerlendirmek.

Erken dönemlerde hamilelik için kan testi nasıl alınır?

Biyokimyasal çalışmalar, birçok, fakat en bilgilendirici ve önemli protein, kan bileşimi (protein fraksiyonu, albümin), (anemi tanısında önemli) serum, ürik asit, üre, kreatinin, elektrolitlerin serum demir ve demir bağlama kapasitesi (kalsiyum, potasyum, vs.). alkali fosfataz, ALaT, ASAT.

Kronik hastalığın semptomlarına ve şiddetine bağlı olarak, araştırma yelpazesi önemli ölçüde genişletilebilir.

Ek olarak, biyokimyasal bir çalışma, şeker seviyesini (glikoz) belirleyebilir. Bu test yani anormal kilo alımı ile obez bayanlar, gestasyonel diyabet geliştirme riski altındadır olanlara gerekebilir.

Gebelikte antikorlar için kan testi

Nüfusun% 85'inde, kan Rh-pozitiftir. Bu parametre genetik olarak iletilir. Bu protein, kanı Rh negatif olan kişilerde yoktur. Gebelik döneminde, rhesus uyuşmazlığı (annede negatif, fetüste pozitif) çatışmalara yol açar. Bu durumda, durumun tam tersi - eğer annenin pozitif olduğu ve çocuğun negatif bir Rh'i varsa - ortaya çıkmaz.

bağışıklık yanıtı zayıftır çünkü komplikasyonlar son aşamalarında ortaya çıkabilir rağmen ilk hamilelik sırasında bu parametrede kadın ve fetüs arasındaki Uyumsuzluk, genellikle tehlikeli değildir.

Erken dönemlerde hamilelik için kan testi nasıl alınır?

Gelecekte, eğer bir kadın yine bir bebeğe sahip olmak isterse, bağışıklık tepkisi daha belirgin hale gelecektir, çünkü antikorlar büyük miktarlarda üretilecektir. İkincisi plasentaya bebeğe nüfuz eder.

, Yenidoğan sarılığı neden transfüzyon, prematüre doğum veya ölü doğmuş çocuk için ihtiyaç olabilir ihlal - Bu süreç Rh çatışma denir. Konsültasyonun ilk ziyaretinde doktor, grubu ve Rh faktörünün varlığını belirlemek için bir analiz atayacaktır.

Kan Rh negatif ise, bir antikor testi verilir. Bu çalışmanın 28. gebelik haftası tarafından yapılması önerilmektedir. Kan Rh negatif ise, antikor içermez, fetüste pozitif olabilir. Bu durumda, yaklaşık 8 aylık bir süre için spesifik bir immünoglobulin enjekte etmeniz gerekir. Kanıt varsa, bu prosedür 7. ayda gerçekleştirilir. Bebeğin ortaya çıkmasından 72 saat sonra yeniden enjeksiyon yapılması ve pozitif Rh faktörünün doğrulanması gerekir.

Bu olay, antikor üretimini durduracak, böylece sonraki gebeliklere komplikasyonlar eşlik etmeyecektir.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

− 6 = 4