Ben annem

Gebelikte dermatolojik sorunlar

Hamilelik zamanı kadının hayatında özel bir dönemdir. Anne olmaya hazırlanıyor, aklında ve vücudunda değişiklikler var. Bağışıklık azalır - aksi takdirde fetus yabancı bir cisim tarafından algılanır ve reddedilir.

Kronik hastalıklar kötüleştikçe, patojenik mikroorganizmalar aktif olarak üreme olanağı bulurlar - onlar için elverişli koşullar yaratılır. Birçok kadın hamilelikte liken var - dermatolojik bir hastalık.

Birkaç çeşit liken vardır:

 • pembe;
 • zona;
 • mantar;
 • otrubevidny ve diğerleri.

Hastalık fetüsün durumunu nasıl etkiler ve cilt dermatolojik hastalıklarını nasıl tedavi eder?

Her tür hastalığın yaygın problemleri

Gebelikte dermatolojik sorunlar

Liken, tezahür biçimlerinde oldukça çeşitlidir, ancak hastalığın her çeşidinde ortak belirtiler vardır. Dermatolojik patolojinin ana belirtisi döküntüdür. Cilt rengi ve kalite değişikliği, farklı alanlar vardır - farklı boyutlarda - daha kalın, pul pul. Çoğu durumda kaşıntı, yanma. Rahatsızlık uykusuzluk ve endişeyi kışkırtabilir. Enfeksiyon temas ve solunum yolu ile meydana gelebilir, insanlardan veya hayvanlardan bulaşabilir.

Ciltte anlaşılmaz noktalar olduğunda, her zaman bir doktora danışın. Kızarıklığın yoksunluk belirtisi olması gerekli değildir. Alerjik reaksiyon veya avitaminoz belirtileri olabilirler. Ancak, reasüranslı olmak gerekir - bazı tiplerde dermatolojik bulguların sonuçları, fetusun gelişimi için tehlikeli olabilir.

En yaygın hastalık türlerini daha ayrıntılı olarak değerlendirmek faydalıdır.

Pembe liken

Bir deride hamilelikte bir veya iki küçük - beş kopuklukta bir sikke olarak - soyma yüzeyi olan pembe makulalar ortaya çıkabilir. Daha sonra döküntüler, ekstremitelerin, karın, omuzların, boyun iç yüzeyinde lokalize olur. Kaşıntı, hastalığın karakteristik bir belirtisi değildir - olmayabilir. Yoğunluk gün boyunca büyüyebilir. 3-4 hafta içinde kendiliğinden kaybolur, soyma bir süre kalır. Döküntülerden sonraki izler uzun süre kalır.

Pembe liken veya Zhibera hastalığı, alerjik reaksiyonlara eğilimli kişilerde, herpes enfeksiyonunun bir arka planına karşı dökülür.

Tedavi: antihistaminikler ve topikal ajanlar. Hamilelik sırasında, şiddetli bir kaşıntı meydana geldiğinde, vücut zayıf bir sirke çözeltisi ile silinir.

Zhibera hastalığı göründüğünde, yaşam tarzı biraz değiştirilmelidir:

Gebelikte dermatolojik sorunlar
 • sentetik kumaşlardan ve dar kıyafetlerden vazgeçmek;
 • Cildi aşırı ısıtmayın ve yüzeyini kurutmayın;
 • Bir banyo almak istenmeyen - sadece sıcak bir duş, ancak, hamilelik sırasında küvet hiç tavsiye edilmez;
 • Deodorant kokuları ve sert bezler ile deterjan kullanmayın;
 • ilaçlar - örneğin, calamin merhem, - nemli cilde uygulanır;
 • hipoalerjenik diyete geçmek zorunda kalacak - narenciye, tatlı, yumurta, fındık, çikolatadan vazgeçmek;
 • Yaklaşık bir ay boyunca kozmetik uygulamak mümkün değildir.

Yakın zamana kadar, Zhibera'nın hamilelik sırasında likeninin tehlikeli olmadığına inanılıyordu. Jinekologların gözlemleri, ikinci trimesterin ilk ve başlangıcında - 16 haftaya kadar - hastalığın alevlenmesinin fetusun gelişimini yavaşlatmasına veya provoke olmasına neden olabileceğini göstermiştir.

Hamilelik sırasında Pityriasis

Bu tip dermatolojik hastalığa çeşitli terimler - renkli, güneşli, renkli, plaj denir. Aynı zamanda vücutta farklı renkler - kahverengi, pembe, kırmızı, sarı lekeler görünür. Renk yoğunluğu eşit değildir. Patlamalar sadece estetik problemlere neden olurlar - kaşıntı veya rahatsızlık, oluşumuna eşlik etmez. Durum kötüleştikçe, küçük noktalar geniş alanlara karışır ve cilt soyulması başlar. En büyük terleme yerlerinde lokalizasyon - baldır bezlerinin altında, uylukların iç tarafında koltuk altları.

Kızarıklıkları gidermek için, dermatologlar bireysel bir tedavi rejimi seçerler - şifalı bitkilerin infüzyonları, tıbbi konuşmacılar. Bağımsız olarak lekeleri ortadan kaldırmak veya silmek için gerekli değildir - bir semptomatolojiyi şiddetlendirmek mümkündür.

Gelecek bebek için bu liken tehlikeli değildir ve hamileliğin gidişatını etkilemez.

Herpes zoster'in sonuçları

Hamilelikte en tehlikeli dermatolojik hastalık türleri zonadır. Bağışıklıktaki düşüşün arka planına karşı "Uyanır" Herpes virüsünün vücudunda saklanmak ve bir salgın neden olur.

belirtiler:

 • ateş ve ateş;
 • baş ağrısı;
 • kaburga, alt sırt;
 • Tavuk çiçeği gibi sıvı açık içerikli veziküllere hızla dönüşen küçük pembe erüpsiyonlar.

Kabarcıklar patlar, bir kabuk ortaya çıkar, genel zehirlenme artar.

Gebelikte dermatolojik sorunlar

Fetusun intrauterin enfeksiyonu riski yüksektir. Bir fetus enfekte olduğunda, gelişimi bozulur, sinir sistemi ve beyin etkilenir ve keyfi kürtaj meydana gelebilir.

Bir kadın çocukluk çağında su çiçeği geçirmişse, fetusun zarar görme riski azalır, ancak düşük riski vardır.

Hamilelik sırasında herpes zoster tedavisinin tedavi şemasında genel ve yerel eylem antiviral ilaçlar, harici kullanım için araçlar, antialerjik ilaçlar yer alıyor. Hastalığı yalnızca bir doktorun gözetiminde tedavi edebilirsiniz - sadece bir tıbbi ürünün fetus üzerindeki etkisinin ve hastalık tehlikesini karşılaştırabilir. Kendi kendine ilaçlama, olumsuz sonuçlara yol açar.

saçkıran

Bir kişiden kişiye bulaşan akut bulaşıcı bir hastalıktır. "Genç kardeşler" - hayvanlar, ancak gelecekte doğrudan temasla veya hasta tarafından kullanılan nesnelerle enfekte olabilirsiniz.

Vücuda ve saçın bulunduğu bölgeye, tüylerin kökünde kırıldığı yuvarlak noktalar görülür, tırnaklar ayrılmaya ve kırmaya başlar. Noktalar güçlü bir şekilde çizilir, taranırsa hastalık daha da kötüleşir - döküntüler vücudun her tarafına yayılır.

Hastalık ile alınacak önlemler:

 • günlük değişim keten ve yastık kılıfı;
 • yıkandıktan sonra, 2 taraftan demir şeyleri;
 • Etkilenen cildi ıslatmayın.

Hamilelik sırasında ringworm'un etkilerinin fetus üzerinde bir etkisi yoktur, ancak tedavi tıbbi gözetim altında yapılmalıdır - bu süre zarfında pek çok ilaç önerilmemektedir.

Cilt lezyonları

Hamilelik sırasında hastalanabilecek başka tipte dermatolojik hastalıklar vardır.

Gebelikte dermatolojik sorunlar

Bağışıklık durumunun azalması olan birçok gebe kadın kırmızı liken planus ortaya çıkar. İlk olarak, cildin yüzeyinde kırmızı renkli küçük nodüller belirir, sonra bir araya gelir, pigmentasyon yoğunlaşır - lekelerin rengi mor-mor olabilir. Lekelerin kaybolmasından sonra, pigmentasyon uzun bir süre için geri yüklenmez. Tedavi için hepatoprotektif ajanlar, kalsiyum glukonat, antihistaminikler, dış etki merhemleri kullanılır. Fetus üzerindeki etki henüz incelenmemiştir.

Hamile kadınlar için ciltte beyaz lekeler tehlikeli değildir.

Görünüşlerinin hormonal arka planda bir değişiklikten kaynaklandığına inanılmaktadır. Bununla birlikte, vitiligo hamilelik olmadan ortaya çıkabilir.

Cilt bakımı şu anda sadece soyulma olduğunda gereklidir. Bu durumda, yeterli bebek yağları veya kremleri.

Tübüler liken - azaltılmış bağışıklığın bir arka planına karşı gelişir, sürekli olarak insan vücudunda bulunan koşullu patojenik flora aktive edilir. Kızarıklık - pembe, sarımsı beyaz veya kahverengi - kandidiyaz döküntüleri ataşmanı ile soyulmaya başlar. Hastalık fetusun gelişimini etkilemez. Tedavi etmek için hijyenik önlemleri güçlendirmek ve ketonazol ile yıkamak için fon kullanmak gereklidir. Antifungal ilaç kullanma olasılığı doktorla tartışılmaktadır.

Ciddi dermatolojik hastalıklar - egzama ve sedef hastalığı - ikinci isimlere sahiptir: moknushchy ve pullu liken. Şimdiye kadar, bu rahatsızlıkların ana nedenleri bilinmemektedir. Hastalığın deri bulgularına ek olarak, organik patolojiler enfeksiyonun ilk aşamasında sıcaklıkta artışa neden olur ve kas ağrıları oluşur. Ağrılı semptomları ortadan kaldırmak imkansızdır. Tamamen hastalıklar tedavi edilmez, gelecekte, periyodik olarak, relapslar meydana gelebilir.

Hamilelikte, dermatolojik hastalıkların tedavisi sadece bir doktor gözetiminde gerçekleştirilebilir - klinik görüntüye bağlı olarak antiviral ve antifungal ajanlar reçete edilir. Kendi kendine ilaç ve "Kurtarmaya getir" halk ilaçları istenmeyen.

Birçok bitki fetüs üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir ve yan etkilere neden olur, tıbbi araçlardan daha az tehlikeli değildir.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

81 − 74 =