Hamilelik için bazal sıcaklık grafiği nasıl tutulur | pangudownloads.com
Ben annem

Hamilelik için bazal sıcaklık grafiği nasıl tutulur

Bazal sıcaklığın ölçülmesi – tüm kadınların üreme sisteminin işleyişini izlemesi için basit ve erişilebilir bir yol. Doğru ve etkili klinik çalışmaların varlığına rağmen, bu yöntem jinekologlar tarafından hormonal arka plan için bireysel bir ev testi olarak popüler ve tavsiye edilir.

Hamilelik için bazal sıcaklık grafiği nasıl tutulur

Yardımıyla, adet döngüsünün kesin bir resmini yapabilir ve değişikliklerini izleyebilirsin: yumurtlamayı hesapla, dişi cinsel çevrenin sağlığını analiz et ve hamileliğin temel sıcaklığını belirle.

Doğru bir ölçüm nasıl yapılır ve kişisel programınızı nasıl yapılır? Hamileliği planlarken bu grafikleri nasıl okursunuz ve bazal sıcaklık okumalarını nasıl kullanırız?

Neden bazal sıcaklığın bir günlüğünü tutuyorsunuz?

Bireysel programın sürdürülmesinin yararı, yumurtalıkların operasyonu ve uterusun durumu, daha kesin olarak uterus epitelyumu hakkında nispeten doğru bilgi elde etmektir. Bu organlardaki süreçler belirli günlerde periyodik olarak yükselen ve düşen hormonları östrojen ve progesteronu kontrol eder.

İzlenmesi gereken yerel sıcaklıktaki dalgalanmalara neden olan progesteron seviyesidir.

Sıcaklık okumaları yapılmış, tespit etmek mümkündür:

 • yumurtlamanın başlangıç ​​tarihi;
 • yumurtlamanın olmadığını fark etmek;
 • hamileliğin başlangıcını belirler;
 • Menstrüasyonun gecikmesinin nedeni olarak gebeliğin varyantını atmak;
 • Bir patolojiden şüphelenmek için – meyvenin solması.

Termometre yöntemi“Bazen eleştiriliyor: sıcaklığın kaldırılması için kuralların ihlali ve bu sonuçtan dolayı bulaşma, bir kadının birbirine karışmasına neden oluyor ve bu ya da bu göstergenin neye işaret ettiğini bilmiyor.

Kuşkusuz, klinik muayeneler (testler, jinekolog-doğum uzmanı ultrason muayenesi) hane ile karşılaştırılamaz ama ikincisi ek önlemlere karar vermek bağımsız sağlık durumunu izlemek için izin ve kendi gözlemleri temelinde edildi.

Gerekli tıbbi desteği terk etmemek için, kendi kendini teşhis etme zararı olmayacaktır.

Sıcaklık ve zamanlama ölçüm yöntemleri

Hamilelik için bazal sıcaklık grafiği nasıl tutulur

Bazal sıcaklık tam olarak koltuk altındaki normal termometrenin ölçeğindeki değer değildir. Yöntem, yerel olarak veri elde etmekten oluşur – tam olarak “eylem yeri“Yani, vajina veya rektumda.

Ağızda yapılan ölçüm aynı zamanda bazal sıcaklık yöntemine de atıfta bulunur, ancak daha sık tiroid hastalıklarını teşhis etmek için kullanılır.

Hamileyseniz ve hamileliğin erken dönemlerinde bazal sıcaklığını ölçmeye devam ederseniz bir program yapmaya başlamalısınız. Kural olarak, ilk üç aylık dönemden sonra, program artık gerekli değildir.

Olağanüstü durumda, her zamanki gibi özel bir rektal termometre al. Her ölçümün arifesinde, sallayın, cıva sütunu çalın ve yatmadan önce yanınıza koyun.

Güvenilir bir test için şartlar:

 • en az 4 saat boyunca tam uyku;
 • Bol bir akşam yemeği ve alkolün reddi;
 • fiziksel ve sinirsel aşırı çalışma yokluğu;
 • Sabah aynı zamanda ölçüm (tercihen bir alarm saatinde).

Yataktan kalkmadan, uyanmadan hemen sonra, pişirilen termometreyi 10 dakika boyunca vajinal veya rektal olarak koyun. Sonuca bak ve not defterini düzelt. Sabahları her gün kayıtları test edin ve saklayın.

Akşam hamileliği sırasında bazal sıcaklığın 0.1-0.2 derece azaltılabileceğini düşünelim, neden – vücut mukavemetinde akşam düşüşü.

Görsel bir sonuç elde etmek için grafik nasıl çizilir? Sıcaklık derecelerini dikey olarak ve yatay olarak ifade ederek çizin. Günlük sonucu noktalarla işaretleyin, daha sonra bunları işlevin benzerliğine bağlayabilirsiniz.

Grafik, örneğin şöyle görünebilir:

Hamilelik için bazal sıcaklık grafiği nasıl tutulur

Gün içinde hamilelik sırasında bazal sıcaklığın hesaba katılmadığını unutmayın. Aktiviteye ve organizmanın durumuna bağlı olarak, saat başına yükselebilir ve düşebilir. Bu nedenle, düzeltmek mantıklı değildir ve jinekologlar bu verileri patoloji veya norm kanıtı olarak almazlar.

Bazal sıcaklık tablosunun yorumlanması

Tüm adet döngüsü için aldığınız veriler olduğunda, sonuçları alabilirsiniz.

İlk olarak, sıcaklık zirvesine dikkat edin – bu, yumurtlamanın başlangıcını gösteren grafiktir. Zirveden önce, yani döngünün ilk aşamasında, termometre genellikle 36.2-36.7 gösterir.

Kendiliğinden yumurtlama 36,9-37,1’e bir sıçrama ile geçer, bu nedenle onu izole etmek ve düzeltmek kolaydır. Gelecek ay, yumurtanın serbest bırakılma tarihini öğreneceksiniz. Normalde, artış bir sonraki aya kadar tutulur, daha önce gösterge önceki 36.2-36.7 dereceye düşer.

Yapılan çabalar sayesinde, hamileliği planlarken yumurtlama için bereketli günler hakkında doğru bir fikir edinebilirsiniz. Ancak mutlak gerçek, sıcaklık yöntemini kullanarak korunmanın imkansız olmasıdır.

Gebelik grafikte neye benziyor? Gözlemi sürdürürken, derecelerin aylık yaklaşımlar olarak düşmediğini fark edeceksiniz. Ardından sıcaklığın yaklaşık 37 ° C olduğu bir gecikme gelir.

Bu nedenle, eğer bir gecikmeniz varsa, fakat dereceler azaldıysa, büyük olasılıkla, hamile değilsinizdir. Durum açıklığa kavuşturmak için, 5-7 gün boyunca, gecikmenin ilk haftasında yapılan hamilelik testi yardımcı olacaktır.

Sıcaklığın, döngünün ikinci evresinde yükseldiği, ayların ertelendiği, ama kadının hamile olmadığı ortaya çıkıyor mu? Evet, aşağıdaki faktörler ortaya çıktığında mümkündür:

 • ölçüm kuralları ihlal edildi;
 • Termometre uyanmadan hemen sonra yerleştirilmedi (yataktan yükseldi, kahve içti);
 • ölçümden önce kadın işedi;
 • kötü bir gece uykusu ya da uykusuzluk vardı;
 • ilaç ve bitkisel infüzyonları almak;
 • Ölçümden önceki ya da önceki gün seksti;
 • herhangi bir kronik hastalığın alevlenmesi;
 • vücutta inflamasyon odakları vardır – furunkülozdan pnömoniye;
 • jinekolojik hastalıkların varlığı;
 • cinsel bir enfeksiyon var;
 • akşamları alkollü içecekler vardı;
 • İklimlendirme periyodu ve zaman dilimlerinin değişimi.

Erken gebelikte sıcaklık düşük kalırsa

Hamilelik için bazal sıcaklık grafiği nasıl tutulur

Gebelik olmadığında durumu inceledik ancak dereceler arttı. Belki de tam tersi: çocuğu beklersiniz, programı takip edin ve eğrideki düşüşü farkedin. Bu ne anlama geliyor ve endişe neden var mı?

Hamilelik sırasında bazal sıcaklığın ölçülmesi yöntemini kullanan kadınlar için, korkulardan biri keskin ya da kademeli bir azalmadır. Göstergenin, ilk 12 haftada fetüsün ve plasentanın gelişimini kontrol eden hormon progesteronunun üretimine bağlı olarak azaldığı bilinmektedir.

Normalde termometre 37-37.4 olmalıdır. 0.2-0.4 derecelik bir azalma ciddi bir sorunun dolaylı bir işareti olabilir – anembrion (donmuş gebelik). Ama bu her zaman böyle mi?

Öncelikle, herhangi bir sapmayı gözlemleyerek hamile kadın, jinekoloğuna bu konuda kesinlikle bilgi vermelidir. Dondurulmuş gebelik klinik çalışmalarla belirlenir ve “düşmüş“Program sadece doktor için ek bir ziyaret için bir fırsat olmalı, ancak tanı için temel oluşturmamalıdır.

İkincisi, kadınların ilk üç aylık dönemde keşfettiği belirtilerin çoğu, sadece uzman bir jinekolog-doğum uzmanı tarafından tek bir resme indirgenebilir. Ayrı olarak alınan bir gösterge endişe verici, ancak kendi başına bir karar değildir.

Düşük bazal sıcaklığa sahip hamilelik, sağlıklı bir çocuğun doğumuyla iki durumda başarılı bir şekilde sona erebilir:

 • depresyon bir zamanlar veya ara sıra tekrarlandı;
 • Uzun süreli düşük sıcaklık 37,1 sınırında tutulur.

Alarmın temeli, 36.9 ve altında, uzun bir süre (36 saatten uzun) süren işarettir.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

45 − = 41

Adblock
detector