Ben annem

Neden ve hangi durumlarda Cefotaxime reçete edilir?

Sefalosporinler, 7-aminoasefalosporanik asidin yapısına dayanan bir antibiyotik sınıfıdır. İlk kez 1948’de, tıpkı tifo ateşinin etken maddesini yok edebilecek ilaçlar arayan İtalyan bilim adamı Giuseppe Brotz tarafından izole edildi. Penisilinle alerjik reaksiyon gösteren hastaların% 10’u sefalosporin grubu ilaçlara tepki gösterirken, geri kalan% 90’ı iyileşmelerine yardımcı olur.

Hazırlığın özellikleri

Tüm antibakteriyel ajanlar gibi, sefalosporinlerin kullanım için kontrendikasyonları vardır. Bu grubun en güvenli ilaçlarından biri, son kuşağın ilacıdır. “Sefotaksim”. Eğer çeşitli etiyolojiler ve kronik böbrek yetmezliği olan bir kolit öyküsü varsa, gebelikte, emzirme döneminde kullanamazsınız.

etki “Sefotaksim” Hamilelik sırasında fetus üzerinde sadece memelilerde – farelerde ve sıçanlarda araştırılmıştır.

İntravenöz ve intramüsküler uygulama ile teratojenik veya embriyotoksik etki kanıtı bulunmadı.

Bununla birlikte, antibiyotik aynı memeliye erken bir aşamada verildiğinde – gebe kalmadan hemen sonra – yeni doğanların vücut ağırlığının kontrol grubundan kalan buzağılarınkinden daha az olduğu bulunmuştur. Gözlem 3 hafta boyunca gerçekleştirildi – tüm zamanların yavruları, kemirgenlerin memeli sırasına göre beslediler.

Kabul sonuçları “Sefotaksim” Bu nedenle, insanlarda hamilelik sırasında, diğer antibakteriyel ajanlarla olduğu gibi – çalışılmamıştır, sadece fetüs için risk, ilacın anne organizmasına sokulmasından elde edilecek potansiyel faydadan daha az olduğu durumlarda kullanılmalıdır.

Hamilelik sırasında ilaç güvenliğinin değerlendirilmesi

ABD Sağlık Bakanlığı, fetüs üzerindeki olası etkileri değerlendirmek için ilaçların gruplara ayrıldığı özel bir ölçek geliştirmiştir. Bu ölçek FDA olarak adlandırılır.

Bilinen tüm ilaçlar 6 kategoride sınıflandırılmıştır.

 • A – fetus için risk 1 ila 3 trimesterde yoktur;
 • B – hayvan çalışmalarında ters etki gözlenmedi, insanlarda hiçbir çalışma yapılmadı;
 • C – hayvan deneylerinde, gelişmekte olan fetüse karşı tekil olumsuz etkiler elde edilmiş, insanlar üzerinde hiçbir çalışma yapılmamıştır, ancak anne için potansiyel fayda ile birlikte, doğmamış çocuk için mevcut riske rağmen ilaç kullanılmalıdır;
 • D – testler insanlarda yapıldı, ancak gelişmekte olan organizma üzerindeki olumsuz etkilerin sonuçlarına rağmen, hamile bir kadının potansiyel yararının kanıtlanması durumunda kullanımına izin verilir;
 • N – bu ilaç kalifiye edilmedi;
 • X – fetusa başvurma riski maksimumdur ve hamile kadın için potansiyel yararı aşıyor. Bu ilaçlar, hamile kadınlara reçete edilmez.

FDA ölçeği “Sefotaksim” B grubuna atfedildi.

Şu anda, Sovyet sonrası alanın topraklarında, bu antibiyotik, hamilelik sırasında hastaya reçete edilen bir ilaç grubunu ifade eder.

Gebelik ve antibiyotikler

İlk üç aylık dönemde hamilelikte, doktorlar hiç antibiyotik reçete etmemeye çalışmaktadır. Herhangi bir ilaç – sadece antibakteriyeller değil – organik sistemlerin oluşumu ve gelecekteki bir bebekte organların döşenmesi üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir.

Ancak ilaçsız olarak yapamazsanız, o zaman annenin potansiyel faydalarını ve fetusun gelişmesiyle ilgili riskleri karşılaştırarak, en tehlikeli araçları seçin. Bunlar arasında penisilin, sefalosporin, aminoglikozit serileri ve makrolidler bulunmaktadır.

En güvenli olanlar penisilin ve sefalosporindir. Bu nedenle, bu kadar “Sefotaksim” Hamilelik sırasında doktora vermeniz gerekir. Bu ilacın yararlarının, alınmasının olası sonuçlarından daha yüksek olduğuna inanıyorsa, önerilen dozajlara bağlı kalarak randevu almalısınız.

Penisilin, sefalosporin ve hatta aminoglikozit serisinin antibakteriyel ajanlarının artık gebeliğin 23. haftasından itibaren fetus üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olmadığına inanılmaktadır. Fetus halihazırda bir işitme cihazı oluşturmuştur – özellikle antibiyotiklere maruz kaldığında hassas bir yer – bu yüzden kullanımlarından kaynaklanan zarar asgari düzeyde olacaktır.

“Sefotaksim” Annelik ve bebek organizmalarını ayırmak gerektiğinde, 40. haftada hamilelik sırasında planlanan sezaryen sırasında kullanılır. Kelepçe umbilikal vene uygulandığında, anneye ve bebeğe 6 saat aralıklarla 3 kez uygulanır. 40 haftada ilacın zaten 2 farklı organizma olduğunu söyleyebiliriz.

Cefotaxime kullanırken bilmeniz gerekenler nelerdir?

Bu preparat, tablet formunda, sadece damar içi veya kas içi uygulama için ajanların üretildiği toz veya liyofilizatta mevcut değildir.

Eliminasyon yarı ömrü intravenöz uygulamadan 1 saat sonra ve intramüsküler enjeksiyondan sonra 1.5’tir. Enterococcal floranın neden olduğu enfeksiyonları tedavi etmek, “Sefotaksim” geçerli değil!

Kullanım endikasyonları:

 • idrar sistemi hastalıkları, alt solunum yolu;
 • nazofarenks hastalıkları;
 • septisemi;
 • cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar – klamidya ve gonore;
 • Lyme hastalığı;
 • erdokardit;
 • kemik sisteminin çeşitli hastalıkları ve peritonun yumuşak dokularının iltihabı;
 • postoperatif dönemde profilaktik olarak.

Yan etkisi

Bu araç yeterince geniş, düşük toksiktir.

Bununla birlikte, kullanıldığında, aşağıdaki yan etkiler ortaya çıkabilir:

 • sindirim sisteminin bir parçası – mide bulantısı, kusma, mekanik sarılık, ishal;
 • cilt reaksiyonları – kurdeşen, kaşıntı, tahriş;
 • dolaşım sisteminin yanından – eozinofili, kan formülündeki değişim – daha sıklıkla yoğunlaşması.

Bireysel hoşgörüsüzlük, enjeksiyon bölgesinde, ciltte hiperemi, vasküler bir ağın görünümünde ve diğerlerinde ortaya çıkabilir.

Hamilelik için tedavi şeması bir doktor tarafından reçete edilir. Hastanın durumuna, hastalığın klinik tablosuna, kilosuna ve yaşına bağlı olarak ayarlanır.

dozaj

Genellikle, yetişkin hastalara her 12 saatte bir ilacın 1 gramını enjekte etmesi önerilir, ancak hamilelik sırasında doktor, 12 ila altı yaşın altındaki çocuklar için ilacın gerekli dozunu hesaplayabilir – 100 mg / 1 kg. Ayrıca, giriş için bir aralık rasgele hesaplanır. Ciddi durumlarda, aralık 6 saate kadar azaltılabilir ve bir defalık doz 2 kat arttırılabilir.

Enjekte edildiğinde ağrıyı azaltmak için “Sefotaksim”, Lidokain ile seyreltilmesi tavsiye edilir. Hamilelik durumunda, ilaç maddesi enjeksiyon için su ile seyreltilir.

Terapötik doz böbrek yetmezliği olan hastalarda ayarlanır. Ortak eylemi hesaba katmak gerekir “Sefotaksim” diğer ilaçlar ile – birçok ile birleştirmez.

Kullanırken “Sefotaksim” Hamilelik sırasında, kan kalitesini izlemek, yapısındaki değişiklikleri izlemek gereklidir.

Gebeliğin ikinci trimesterinden – özellikle de sonuna kadar – antibakteriyel ilaçların kullanımını daha sakin bir şekilde tedavi edebilirsiniz. Fetus zaten tüm organları ve sistemleri oluşturmuştur. Doktor hamileliğin 22-23. Haftasında “Cefotaxime” ‘i atamış olsaydı, gelecekteki bebeğin durumundan korkmazsın.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

1 Comment

 • Reply Janicet 28.06.2024 at 10:35

  Great mix of humor and insight! For more, visit: READ MORE. What do others think?

 • Leave a Reply