Evcil hayvan girebilir

Çene yaralanmaları kedilerde nasıl tedavi edilir?

Yerli kediler ile yaşanan sıkıntılardan biri çenenin çıkık veya subluksasyonudur. Genç hayvanlarda bu tip bir patoloji travma veya dikkatsiz hareketlerden kaynaklanır. hareketlilik kedilerin efsane rağmen, bu hayvanlar genellikle mobilyanın düşük paramparça ve şu anda kendi vücut iki eksende açmak için zamanı yoktur – yalnızca kedi kendi ayakları üzerinde kara ederken, önemli bir yüksekten düşme gibi. Bu durumda, sıklıkla kraniocerebral travma olur.

Çene yaralanmaları kedilerde nasıl tedavi edilir?

Ayrıca, kediler başlarını katı nesneler üzerinde çarptılar, oyun sırasında götürdüler, büyük bir katı yiyecek yutmak için ağızlarını çok geniş açtınız.

Eski kedilerde çene bağları zayıflatılır ve at nalı şeklinde şekillendirilen alt çene yer değiştirir. Temporal kemiğin eklem başı fiske edilir ve artiküler tüberkülün ötesine hareket eder ve alt çenenin çıkığı oluşur.

Kedinin çenelerini nasıl tamir edersiniz ve bu görevi kendiniz halledebilirsiniz?

Contents

Semptomlar ve Tanı

Kedinin sokak hayvanları ile temasları varsa ya da bir mouser ise, önce hayvan veterinere götürülmelidir.

Yaralanma belirtileri:

  • kısmen veya tamamen ağzı açın;
  • mandibanın öne veya yana doğru yer değiştirmesi;
  • eksenden çene sapması;
  • koronoid işlemin yer değiştirmesi ve sonuç olarak ekzoftalmi – gözün arkasındaki sıvının birikmesinden kaynaklanan korneal opaklaşma ve kirpik;
  • salya akışı;
  • dil kaybı.
Çene yaralanmaları kedilerde nasıl tedavi edilir?

Bazı durumlarda, kanama olabilir, ancak çok nadiren. Sadece bir uzman dislokasyonu veya subluksasyonu klinik işaretlerle ayırt edebilir – dişler arasındaki yabancı cisimler arasında sıkışmaktan veya alt çene felçlerinden.

Son belirti, insanlara bulaşan korkunç bir hastalıkta – kuduzun içkinliğidir. Bu hastalık sırasında ağız kolayca elle kapatılabilir. Kediyi çene tespit etmeden önce ağız boşluğunu kontrol ettiğinizden emin olun.

Bir hayvanın tedavisi

Bir kediye ve bir köpeğe – köpeklerde bu travma da sıklıkla olur – bir mandibula çıkması bir algoritmaya yönlendirilir:

  1. Submaksiller sinirler alanında anestezik ve nöroleptiklere mutlaka girilmelidir;
  2. Dişler arasında bir çubuk eklenir, 2 cm kalınlığa kadar ve molarlar arasına sokulur;
  3. Çenenin uçlarını yakalayın, onları olabildiğince yakın bir yere getirin, ancak çene geri indirin. Keskin bir şekilde gidip bir çubuk çıkar – ısırık geri yüklendiğinde karakteristik bir tıklama olmalı;
  4. Koronoid işlemine doğru hareket ettirilirken, elin orta hatta dönmesi için çene üzerine bastırılmalıdır.

Dislokasyon artiküler sürecin bir kırığı ile provoke edilmezse, daha ileri tedavi gerekmez. Kedilerde, koronoid işlemine basarak eklem yer değiştirmesini manuel olarak düzeltmeye çalışabilirsiniz, aşağı ve geriye doğru hareket ettirilmelidir. Bu işlemi gerçekleştirmek için belirli bir yeteneğe sahip olmanız gerekir.

Özel durum

Çene yaralanmaları kedilerde nasıl tedavi edilir?

Yaşlanan bir hayvan çenenin çıkmasını nasıl düzeltebilir? Bir kediyi sürekli olarak bir veteriner kliniğine taşımak imkansızdır – kedinin yattığı anda derhal displazi gelişmesi nedeniyle eklemlerin yer değiştirmesi günde birkaç kez meydana gelir.

Genellikle tek taraflı doğada bu durumda dislokasyon, ağız yaklaşık% 60 oranında kapanır. Bu durumda muayene ve kuduzların farklılaşması gerekli değildir – teşhis zaten yapılmış ve açıklığa kavuşturulmuştur.

Bu durumda sahipleri bunu yapmaları tavsiye edilir.

Taze ve subluksasyon onların varlığı doğrudan geldiyse, şişme geliştirmek için zaman olmamıştır ve kaslar ağız kolayca eklem boşluğuna girilir alt çene ve eklem başının altından çekilir, rahat.

Kedi için ikinci seçenek daha ağrılıdır, çünkü anestezi olmadan gerçekleştirilir, ancak kaslar zorlanmışsa, onsuz yapmak imkansızdır. Ağız zaten havludan bir turnike sokmak ve sonra yukarıdaki manipülasyonları yürütmek zorundadır.

Hayvan varsa “Pişmanlık”, o zaman normal olarak yaşayamayacak – yarı açık ağızlı yeme
yutmak zorunda ve bu sindirim organlarının durumu üzerinde feci bir etkiye sahiptir. Kitty o kadar acı vermez ki şoku olacak. Alışılmadık dislokasyonla, bağlar o kadar rahatlar ki, çene zaten serbestçe yürür.

Çene yaralanmaları kedilerde nasıl tedavi edilir?

Sadece cerrahi olabilir hayvanlarının alışılmış çıkığı Cure, fakat ameliyat genel anestezi altında yapılır, çünkü yaşlanma hayvanların sahipleri hayvanları için korkuyorlar – ciddi kardiyovasküler ve üriner sistem zarar görebilir. Bu nedenle, sahipleri kedilere yardımcı olmak için eğitilmiştir. Tabii ki, klinik tabloyu da göz önünde bulundurarak, genel durum korkusu olmaksızın 6-8 yaş arası hayvan yaşantısı yapılabilir.

Kendiniz bir veteriner

Çoğu durumda hayvanların problemi kendi başlarına çözmesi ilginçtir. Rahat bağlarla, pençeleriyle kendilerine yardım edebilir ve çeneyi değiştirebilirler.

Tabii ki, kediler artikel sürecin bir kırığı ile komplike bilateral dislokasyonlarla baş edemezler, ancak 2-3 tekrardan sonra subluksasyonları düzeltebilirler. Bu yüzden sokak hayvanları yarı açık bir ağızla yürümemektedir, ancak bu türün memelileri için benzer travmalar karakteristiktir.

Evcil hayvanlarda dislokasyon ve subluksasyonun önlenmesi

Çene yaralanmaları kedilerde nasıl tedavi edilir?

Davranış kurallarını bir kediye ya da köpeğe açıklayamazsınız: büyük parçalara yalamayın ya da yutmayın. Ancak, sahiplerinin hayvanın alt çenesindeki yükü azaltmak için kuvvetin altında. Oyuncaklar sadece küçük kalır, yiyecekler parçalara ayrılır – eski hayvanlar onu bile öğütebilir.

Ve kuru gıda tamamen terk etmek ve artan miktarda vitamin ve mineral tuzları ile yaşlanan hayvanlar için yumuşak gıdaya geçmek için gereklidir.

Yemekler kullanılan pet kuru mamayla beslendiğinde ise, önce urolitiazis provoke etmez diyette kalsiyum miktarını artırmak için bir idrar testi geçmek zorundadır özenle seçilmiş olması gerekir.

Teşhis ve tedavi yöntemiyle ilgili tavsiye almak için veterinere başvurmanız gerektiğini unutmayın! Evcil hayvanınıza sağlık ve iyi bir ruh hali!

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply