Evcil hayvan girebilir

Bir köpeğin karnındaki kırmızı noktalar

Hayvanın cildinin durumu evcil hayvandaki sağlık problemlerinin varlığına işaret edebilir. İnsanlar gibi, köpekler de hastalanırken, hayvanların birçok hastalığı insanlara benzer. Sadece zatürre, sistit, soğuk algınlığı, prostatit veya alerjiden muzdariptirler. Fakat evcil hayvanınızın karnında kırmızı lekeler veya noktalar bulursanız, her zaman alerjik reaksiyonun varlığını göstermez. Döküntülerin nedenleri farklı olabilir, konuşacağımız şey onlar hakkındadır.

Genel belirtiler

Karındaki köpeklerde kırmızı şişmiş noktalar aniden ortaya çıkabilir. Ve eğer kaşınıyorsan, hayvan rahatsızlıktan kurtulmak için onları kaşınmaya çalışır.

Aslında, döküntü sadece karnın içinde değil, sadece vücudun bu kısmında yün örtüsü çok kalın değildir, bu yüzden sahipleri orada bir döküntü bulur.

Bununla birlikte, kırmızı lekeler vücutta özel bir şekilde dağıtılabilir, bu da bazen görünümlerinin nedenini teşhis etmeyi mümkün kılar.

Kural olarak, evcil hayvanlarda döküntülerin ortaya çıkmasından sonra, ek belirtiler vardır:

 • kaşıntı;
 • kellik ya da kısmi saç kaybı;
 • karın ve pençelerin aşırı çizilmesi;
 • tuvalete gitmek için sık sık dürtü;
 • kulak hastalıkları (takviye, yara oluşumu);
 • kepek;
 • endişe.

Evcil hayvanın davranışında bir şeylerin değiştiğini fark ederseniz, sinir bozucu ve huzursuz oldu, veterinere başvurduğunuzdan emin olun. Hayvan alışkanlıkları için karakteristik olmayan genellikle kırmızı lekelere dokunduğunda kaşıntı veya ağrılı duyulardan kaynaklanan rahatsızlıktan kaynaklanır.

Döküntü Nedenleri

Dört ayaklı bir arkadaşın vücudunda şişmiş kırmızı lekeler bulursanız, ilk adım böyle bir reaksiyonun nedenini bulmaktır. Aslında, teşhis sürecini önemli ölçüde zorlaştıran çok sayıda olabilir. Örneğin, bir evcil hayvanın pire varsa, ısırıkları da noktaların oluşmasına neden olabilir.

Ek olarak, kaşıntılı lekeler bazen gıda alerjileri nedeniyle ortaya çıkar. Bu nedenle, eğer evcil hayvanı düzenli olarak proteinle beslerseniz, vücuttaki fazlalığı benzer bir reaksiyona neden olabilir.

Veterinerler, bir döküntü oluşumunu provoke edebilecek birçok ana patojeni ayırt ederler, yani:

 • Gıda alerjisi;
 • Ekolojik alerji;
 • mikroplar;
 • İlaçlara karşı reaksiyon;
 • parazitler;
 • Epidermisin zarar görmesi, ardından enfeksiyon.

Buna ek olarak, buna değer köpekler Ciltte kırmızı noktalar, şampuanlara ve yumuşatıcılara karşı alerjiye bağlı olarak oluşabilir. Bu nedenle, sık sık arkadaşınızı yıkarsanız, şampuanı değiştirmeyi deneyin.

Olası hastalıklar

Ne yazık ki, evcil hayvanların bazı sahipleri, hayatta en az bir kez, ancak herhangi bir köpeğin kırmızı noktalarının ortaya çıktığını savunarak, bu problemi görmezden geliyorlar.

Bu aslında öyle, ama her zaman kızarıklıklar kendi başına gitmez.

Çoğu zaman ciddi sağlık problemlerinin varlığını gösterirler. Ve sahibi daha önce veterinere döndüğünde, dört ayaklı arkadaşı pençelere geri döndürme olasılığı daha yüksektir.

Genellikle, şişmiş noktalar üzerinde mide evcil hayvan bu tür rahatsızlıkların varlığına tanıklık edebilir:

 • egzama ve dermatit;
 • veba ve giardiasis;
 • uyuz ve liken;
 • streptokok enfeksiyonu;
 • demodikoz ve şişme;
 • tüberküloz ve alerji;
 • stafilokok enfeksiyonu.

Ne yazık ki, olası hastalıkların listesi eksik. Ancak, yukarıda belirtilen rahatsızlıkları analiz ettikten sonra, görünüşte zararsız görünen döküntülerin ortaya çıkma nedenlerinin evcil hayvanınızın hayatı için ciddi ve tehlikeli olabileceğini anlayabiliriz.

Paraziter döküntü

Ayrı bir şekilde, en çok köpeklerde olduğu gibi, paraziter döküntü kategorisini dikkate almaya değer.

Ciltte sıklıkla görülen noktalar “fırtınası“Bir hayvan pire veya kene.

Köpeğin sağlığına ilk özel tehlike taşımazsa, ikincisi evcil hayvanın ölümüne kadar ciddi sonuçlara neden olabilir.

Dört ayaklı bir insanın, parazitleri olan hoş olmayan bir mahalleden kaygılanması nasıl anlaşılır?

 • kırmızı küçük noktalar göründü sadece midede değil, aynı zamanda kuyruk bölgesinde de;
 • arka ayaklarda ve boyunda kel yamalar görülür;
 • Hayvan huzursuz olur ve genellikle sümüktür.

Bir evcil hayvanın sıradan bir kene değil, sözde uyuzları yakalayabildiğini belirtmek gerekir. Bu parazit en çok dörtlü, pençeleri, eklemleri ve ayrıca kulakları keser.

Bu kene ömrünün bir sonucu olarak, hayvanın sağlığı önemli ölçüde bozulur. Ciltte, pürülan yaralar ve yaralar vardır.

Sarkoptozis tehlikesi, kenenin, benzer bir reaksiyona neden olmaktan çok, insan vücuduna güvenli bir şekilde göç edebilmesi gerçeğidir.

Ayrıca köpeklerde sıklıkla demodikoz gibi bir hastalık vardır. Bu sıradan bir kene tarafından neden olur ve insanlara bulaşmadığı için sarkoptosis farklıdır.

Pratikte görüldüğü gibi, yetişkin bir hayvan, bağışıklık çabalarıyla hastalık ile baş edebilir, ancak bu durumda küçük yavruların bir veteriner yardımına ihtiyacı olacaktır.

Nörojenik döküntü

Her zaman kırmızı lekeler ve şişme gerçek bir patojenin varlığını gösterir. Bazen döküntüler psikosomatik nedenlerin varlığını gösterir. Hayvan yalnızlıktan ve terkedildiyse, kendini ısırmaya ve iyileşecek zamanları olmayan eğitimli yaralara yalamaya başlayabilir. Genellikle bu enfeksiyona yol açar, evcil hayvanın zaten gerçek sağlık problemleri vardır.

Bu durumla başa çıkmak için, kendileri değil, oyuncakları çiğneyip ısırmak için dört ayaklı bir arkadaş yetiştirmeye çalışın. Onunla daha fazla zaman geçirin ve evcil hayvanın ihtiyaç duyduğunu hissetmesini sağlayın. Bu problemle baş edemiyorsanız, veterinere başvurun.

Olası tedavi

Evde bir hayvanda bir döküntü tedavisi için sadece doğru bir teşhis sonrasında mümkündür.

Eğer veteriner, kızarıklığın nedeninin, sıradan bir alerji veya çıkarılmış bir parazit olduğunu iddia ederse, bu tür ilaçların semptomların giderilmesi için reçetelenmesi muhtemeldir:

 • antihistaminikler. Köpeğin cildi apseler ve iltihap oluşturduysa, antihistaminikler içeren ilaçlar ödem, kaşıntı ve her türlü iltihapla başa çıkmanızı sağlar;
 • dış. Kırmızı noktalar kaşıntılıysa, köpek risk bulaşmasından ziyade onları taramaya başlar. Kaşıntı ortadan kaldırmak patojenik mikrofloranın aktivitesini baskılayan harici araçlara izin verecektir. Çoğu zaman spreyler, jeller veya merhemler halinde satılırlar;
 • Eliminasyon diyet. Döküntü alerjik reaksiyon nedeniyle ortaya çıkarsa, diyetten kaçınılmayacaktır. Sıklıkla bu yöntem uzmanın kesin teşhisi belirlemesine izin verir. Böyle bir durumda, köpek zorla “atılıyor“Birkaç hafta boyunca balık ve patates diyeti için. Bu süre zarfında puanlar kaybolursa, gelecekte evcil hayvanınızı sadece hipoalerjenik yiyecek almaya değer demektir.

Diğer tüm durumlarda, ilaç sadece bir veteriner hekim tarafından ve sadece doğru bir teşhis yapıldıktan sonra reçete edilebilir.

Dört ayaklı bir arkadaşın karnında kırmızı bir nokta belirirse, Sorunu göz ardı etmeyin. Her zaman döküntü, bazı alerjenlere zararsız bir tepki olarak ortaya çıkar.

Kural olarak, sahipleri döküntülerin nedeninin sıradan kontakt dermatit, alerji veya pire olduğunu düşünmektedir. Bununla birlikte, sadece bir uzmana danıştıktan sonra varsayımın doğruluğundan emin olabilirsiniz.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

1 Comment

 • Reply Tracyt 28.06.2024 at 11:44

  Very well written! The points discussed are highly relevant. For further exploration, I recommend visiting: LEARN MORE. Keen to hear everyone’s opinions!

 • Leave a Reply