Evcil hayvan girebilir

Kedinizin sıcak kulakları ve kuru bir burnu var mı – hastalık mı yoksa ortak bir olay mı?

Kedinizin sağlığı size iyi iştah, iyi bir ruh hali, sakin bir uyku ve tüm işlevlerin normal işleyişi hakkında bilgi verecektir. Ve bir şeyin mırıltıyı nasıl rahatsız ettiğini ve nasıl tamamlanacağını nasıl belirleyebiliriz? Genellikle bu burun tarafından belirlenir.

Kedilerde sağlıklı bir durumda, sağlıksız bir halde, ıslak ve soğuk, kuru ve sıcak olarak kabul edilir. Ancak istisnalar da var.

Bir kedi hastalığının belirtileri

Evcil hayvanınızın ya da evcil hayvanınızın burnunun sıcak ve kuru olması durumunda alarm çalmak ve aceleci sonuçlar çıkarmak için acele etmeyin.

Hastalığın ana belirtileri şunlardır:

Kedinizin sıcak kulakları ve kuru bir burnu var mı - hastalık mı yoksa ortak bir olay mı?
 • Suyu reddetme, yemekten. Ya da tam tersine, bir iştah ve susuzluk;
 • nefes darlığı;
 • yüksek vücut ısısı, 40 derece üzerinde;
 • öksürük veya burun akıntısı;
 • bol salyalama;
 • acı, her nerede olursa olsun;
 • kusma, kabızlık, ishal, karmaşık idrara çıkma ya da yokluğu;
 • pürülan veya lekelenme;
 • saç dökülmesi, renginde değişiklik, ciltte oluşumu;
 • alışılmadık davranış: apati, uyuşukluk, saldırganlık, endişe;

Yukarıdaki belirtileri teşhis ederken mutlaka bir uzmandan yardım almalısınız.

Hangi durumlarda endişelenmeyin

Kedinin içinde sıcak kulaklar ve kuru bir burun – panik için bir sebep değil. Birçok kedinin zemine uyuma alışkanlığı vardır, bir kulağa yüzeye uygulanır. Bu pozisyonda doğal olarak ısınır. Ayrıca, bir kedinin sıcak kulakları ve kuru bir burnu, stres ve sıcaklık değişimlerine bağlı olabilir.

Kabarık evcil hayvanlarımızın çok termofilik olduğunu hatırlamak gerekir. Küçük kedi yavrularında vücut ısısı 39 derecedir, kedi kedindeki kuru ve sıcak burnun yanı sıra norm olarak kabul edilir, yetişkin kedi – 37.5-38 derecede, bazı safkan tüysüz (sfenksler) 39 dereceye ulaşır.

Yani bir kedi sıcak burun doğal bir fenomendir ve hastalık durumunun bir tezahürü ikisi de olabilir. hayvanda ortaya çıktı davranış ve belirtilerin, dikkat edin. Hastalık davranış değişiklikleri: İçinde uykulu veya iştah, uyuşukluk davranışı, eksikliği olup olmadığı vb Bazen kedilerin sadece zevk mırlamak, ama yanılıyorlar zaman endişeli veya korkuyorlar zaman da, kendilerini güven vermek ..

Bu arada, bu kedinin sıcak kulaklara ve sıcak buruna sahip olmasının nedenlerinden biri olabilir. Artan hava sıcaklığı ve atmosferik basınç düşüşleri de kediye sıcak kulaklar ve kuru bir burun verir. Belki dehidrasyon ya da kitty yeterince serinlik yok. Her neyse, hayvanın senin bakımına ihtiyacı var.

Dört ayaklı arkadaşınıza tanı ve ilk yardım

Bir hastalığı teşhis ettikten sonra yapılacak ilk şey, evcil hayvanı kendiniz incelemek:

Kedinizin sıcak kulakları ve kuru bir burnu var mı - hastalık mı yoksa ortak bir olay mı?
 • Cildin durumunu belirlemek, yün, ülser ve tümör olup olmadığını bulmak, burun, kulak ve gözlerden akıntı olup olmadığını kontrol edin. Normal durumda ağız boşluğunun rengi soluk pembe, kırmızı iltihap anlamına gelir ve stomatit ve ülser ile oluşabilir;
 • Mide ağrısını hisset, mesaneyi hisset. Dışkı ve idrar dışkısının niteliği ve sıklığı için izleyin. Peki, incelendiğinde hayvanı tutmaya yardım edersen. Yardımın olmaması ve kedinin huzursuz bir şekilde yerleştirilmesi durumunda, pençelerini kırpın ve sonra bir tarafa hafifçe yatırın. Güvenilirlik için bile, mengene sıcak bir havluya sarılabilir;
 • Ölçülen sıcaklık. kulak ve burun sıcaklığı, kediler değişebilir. Bazı hastalıklarda vücut sıcaklığı değişmez. Bu prosedür oldukça olumsuz rektum ile yakın temas içinde, anüs içine, termometre ucu beri, hayvanlar tarafından algılanan tanıtıldı vaselined edilir. Sıradan bir cıvalı termometre kullanabilirsiniz, size e-posta olabilir. İkinci, daha sık kullanılan ve daha hızlı bir şekilde ve sonuçları gösterir;
 • Solunum sıklığını belirler. Görme, nefes ve nefes sıklığını belirleyebilir ya da kedinin nefesini dinleyebilir, elini karnına koyabilirsiniz. 18-33 İnhalasyon / ekshalasyon sağlıklı bir kedinin normudır. Ancak diğer faktörleri de göz önünde bulundurun: erkeklerde ve kadınlarda (kadınlarda daha sık), hava koşullarında, duygusal şoklarda, hamilelikte vb.
 • Nabzı ölç. Kedilerde femoral arter uyluğun iç yüzeyinde bulunur. Orada bir parmak koyarsanız nabzı hissedebilirsiniz. Norm dakikada 100-120 vuruştur. Kedi ne kadar küçükse, nabzı da o kadar yüksek. Etkinlik ve durum – tüm bunlar aynı zamanda okumaları da etkiler;
 • Hayvanı tartın. Kaybı veya kilo alımı, hacimleri konuşuyor. Kediyi çantaya koyun ve torbanın toplam ağırlığını hesaplayarak ağırlığı belirleyin. Ya da kedi ile terazi üzerinde durun. Toplam ağırlık ile sizinki arasındaki fark hayvanın ağırlığı olacaktır.

Tüm gerekli önlemler evcil hayvanınızın hastalıkla baş etmesine yardımcı olacak ve veteriner hekimin teşhisini büyük ölçüde kolaylaştıracaktır. Tüm göstergeleri yazın, hastalığın günlüğünü koruyun, günlük olarak sıcaklığı, nabzı, hayvanın ağırlığı daha iyi olana kadar ölçün.

Evde bir kedi nasıl tedavi edilir

Kedinizin sıcak kulakları ve kuru bir burnu var mı - hastalık mı yoksa ortak bir olay mı?

Tedaviyi reçete ettiğinizi ve hayvanı kendiniz tedavi etmek için güvendiğinizi söyleyelim.

Ya kedi sıcak bir burnu varsa ve gerçekten hasta mı ve tamamen sizin bakımınızda mı?

Kapsül içindeki tabletler en iyi şekilde koruyucu bir kabuk ile birlikte yutulurlar: ön yağlama, dilin ortasına yerleştirilir ve farenks içine doğru itilir.


Kedinin ilacı bulmayı başaramadığını ve buna direnmediğini deneyin, aksi takdirde prosedür tekrarlanması çok zor olacaktır. Kapsülde, tablet doğrudan bağırsakta çözülür ve bu, bir kedinin tüm içeriği yiyip içmesi isteğini kontrol edemediğinizden, içeriklerini yiyecek veya içecek içinde karıştırmaktan daha etkilidir.

Evcil hayvanlarımız bazen, hastalığımıza ve onlara duydukları endişeye rağmen neden hastalanıyorlar? Muhtemelen, çünkü tüm canlılar savunma güçlerini kaybetme ve zayıflama eğilimindedir.

Gereksiz sorular sormayın. Harika kedinize veya kedinize doğru davranın ve hastalığın tekrarlanmadığından emin olun.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply