Güzellik ve sağlık

Polimer alçı: Hareketsizleştirici bir pansumanın nüansları

Polimer alçı, standart jips için mükemmel ve uygun bir alternatif olarak kabul edilir. Özellikle uzuv kıvrımları bölgesinde yer alan kırıklara empoze etmek uygundur. Böylece, bu tıbbi alet, yaralı hastayı geleneksel fiksatifin çıkarılmasından sonra gelişmesi zor olan ciddi kontraktürlerden korur.

Contents

Avantajları nelerdir?

Polimer alçı: Hareketsizleştirici bir pansumanın nüansları

Hareketsizleştirici sargının bir başka belirgin avantajı, kullanımındaki kolaylıktır. Hasta kelimenin tam anlamıyla kendini hissetmiyor “Kısıtlı”, pozisyonu, kırılmadan sonra kol veya bacağın basit bir elastik turnike ile bağlandığı gerçeğine benzediği için. Aynı zamanda, ürünün yapıldığı malzeme son derece güçlüdür ve bu açıdan da muhafazakar fiksatifler kazanır.

Polimer bandajların yapıldığı malzemenin kesinlikle toksik olmadığı ve bu nedenle hastada alerjik reaksiyonları ve dermatolojik tahrişleri provoke edemeyeceği vurgulanmalıdır.

Polimer bandajlarda kırıkların ve travma sonrası sendromların tedavisi klasik, klasik tedaviye göre çok daha hızlı ve kolaydır. Üst ve alt ekstremitelerin yaralanması olan kişiler için ortopedi ve rehabilitasyon terapisinde vazgeçilmezdirler. Plastik malzemeden elde edilen jips, rehabilitasyon süresini önemli ölçüde azaltır. Bundan sonra, kırıklarda polimerik alçı takmanın standart bir alçı materyali kullanmaktan çok daha rahat ve kullanışlı olduğu tamamen objektif bir sonuca varır.

Polimer bandajlar nasıl sabitlenir?

Bazı özellikle muhafazakâr kişilikler, travmatologun hasar görmüş bir uzuv üzerine yerleştirilmesini önerebilir. “Plastik” (aksi taktirde) alçı taşı. Katılıyorum, bu biraz sıradışı ve sıradışı. Ancak, sizin durumunuzda böyle bir fırsat varsa, bu bandajı taktığınızdan emin olun. Her şeyden önce, eklem fleksiyonu veya ekstansör kontraktürü geliştirmeniz çok daha kolay olacaktır. Ne yazık ki, bu cihazın tüm apaçık avantajları ile, fiksasyonu her durumda mümkün değildir.

Çoğunlukla şiddetli çürükler ve kırıklardan sonra rehabilitasyon sürecini bozan standart jipsin dezavantajlarını düşünelim:

Polimer alçı: Hareketsizleştirici bir pansumanın nüansları
 • Oldukça ağır ve paradoksal olarak çok kırılgandırlar. Eğer alt ekstremitede bulunurlarsa, hastanın ortalama ve büyük bir ağırlığı hemen hemen parçalanmaya başlar. Yapının içinde birikmiş ve zaten sürtünme ve sürtünme nedeniyle cilde temas eden kırıntılar, daha fazla tahriş etmeye başlar ve dayanılmaz kaşıntılara ve korkunç tahrişlere neden olur;
 • Klasik jipsin uzun süreli kullanımı kan akışının ihlaline neden olur. Taze, oksijenli ve besin açısından zengin olan kan, mikro sirkülasyonunu kırar ve kaslara nüfuz etmesi çok zordur. Bu yıkıcı sürecin arka planı karşısında, kas yapıları atrofi geçirir;
 • Uzuvları hareket ettirmek imkansızlığı, aynı zamanda başladığı gibi eklem atrofisine de yol açar. “Büyümüş” içeriden kemik dokusu. Rehabilitasyon sürecinde son derece acı verici ve zor olan kemik kontraktürleri oluşur;
 • Geleneksel alçıtaşı neredeyse her zaman en ufak ıslanmada ağır deformasyona uğrar. Bu, sabitleme özelliklerinin kaybına yol açar ve kırılma, özellikle de taze ise, iyi bir şekilde kayabilir veya yanlış bir şekilde bir araya gelebilir;
 • Klasik jipsin zayıf X-ışını iletkenliği vardır, bu nedenle bir doktorun görüntüdeki kemik dokusunun durumunu izleyerek adhezyon dinamiklerini takip etmesi çok zor olabilir;
 • Ayrıca hava geçirmezler ve tamamen oksijene cildin erişimini engellerler, bu da ağrılı çocuk bezi döküntüleri ve kurtulmaları zor olan yatak ağrısına yol açar.

Sonunda, standart alçı malzemesi estetik olarak farklılık göstermez. Sadece görsel olarak değil “Kazık” ve uzuvu bağlar, bu yüzden aynı zamanda hızlı bir şekilde kirlenir, bunun sonucunda özensiz görünüyor.

Plastik bir alçıtaşı vermek acı veriyor mu?

Polimer alçı: Hareketsizleştirici bir pansumanın nüansları

Yukarıda listelenen maddeleri analiz eden herkes, bir polimer analogu kurmak için deney için neredeyse tamamen hazır hale gelir. Bununla birlikte, bazıları böyle bir cihazın uygulanmasıyla dehşete kapılır. Kırıklarda herhangi bir uyaranın çok acı verici görünmesi bir sır değildir ve “Ipe” neredeyse lastik kayış ve hayal etmek zor. Aslında, polimer alçı uygulaması süreci geleneksel olandan çok farklıdır.

Alçıtaşının katı yapısı, çeşitli materyallerin – silikon tozu ve suyun birleştirilmesiyle elde edilir. Bitmiş malzeme kapatılır ve bu nedenle cildin yüzeyinde serbest hava sirkülasyonuna izin vermez. “Plastik” bandaj polyesterden yapılmıştır ve bir poliüretan reçine emdirme özelliğine sahiptir. Reçinenin polimerizasyonundan dolayı bandajın optimum sertliğine ulaşılır.

Polimer alçı, topuk kırığını sabitlerken mükemmel bir çözümdür. Sabit sabitleyici malzeme fonksiyonel sargı ve güçlü kesici uçlar olarak kullanılabilir. Cilde hava geçirir ve (varsa) sarılırlar, radyooptadırlar ve en yüksek güce sahiptirler.

Bir bandaj uzmanı tamir ettikten sonra, sertleşmeden önce yarım saat bekleyin. Malzemeden sonra “Kepçe”, sert ve güçlü olacak. Su ile müteakip temasta bile, alçı deforme olmaz ve gerekli özelliklerini kaybetmez.

Polimer alçı: Hareketsizleştirici bir pansumanın nüansları

Polimer giydirme özel bir yenilikçi hammaddeden yapılmıştır «Intraric Caste», Kas tonusunun korunduğu ve stabilize olduğu, kemik, kas ve artiküler atrofinin gelişme olasılığının azaldığı, ödemli ve durağan olayların geliştiği görülmektedir.

“Plastik” Alçı, topuk, dirsek, uyluk, shin ve hasar görmüş ekstremitelerin diğer kısımlarını sabitlemek için uygundur. Bu arada, bu cihaz sadece kırıkların tedavisi için uygun değildir.

Ile tedavi edilebilir patolojilerin listesine “Yapay” alçıtaşı, burkulma, tendon rüptürü, kas rahatsızlığı içerir. Ayrıca uzuvlarda ameliyat sonrası rehabilitasyon için uygundur.

Polimer bandajın objektif avantajları

Prensip olarak, bu cihazı standart bir alçı ile karşılaştırırsanız, “Trump kartları” onun lehine olacak. Basitçe söylemek gerekirse, ikincinin eksikliklerini analiz ederseniz, her biri için negatif bir işaretin yerini alabilir ve polimer alçı özelliklerine sahip olabilirsiniz.

Ayrıca aşağıdaki gibi faydalardan da haberdar olmalısınız:

Polimer alçı: Hareketsizleştirici bir pansumanın nüansları
 • Mekanik yaralanmalardan sonra uzuvların immobilizasyonunun yapıldığı malzemelerin ekolojik saflığı;
 • Yüksek radyoopak (kemik adezyonunun doğruluğunu ve hızını takip etmeye yardımcı olan ışınların optimal penetrasyonu);
 • Malzemenin dayanımı, güvenilirliği ve dayanıklılığı;
 • Tasarımın estetik çekiciliği;
 • Tabanda fiberglasın olmaması ve ek materyal (alerjik reaksiyonlardan güvenilir koruma sağlar);
 • Cilt yüzeyi ve çevre arasında normal hava değişimi sağlanması;
 • Her türlü ıslanma için nem direnci ve deformasyon koruması;
 • Cilde mükemmel uyum, pürüzsüzlük ve bandajın optimal modellenmesi;
 • Hasarlı bölgeyi hızlı, güvenli ve kolay bir şekilde örtme, hastadaki rahatsızlığı ve ağrıyı ortadan kaldırma yeteneği.

Bandaj, maliyeti artırmadan parlak renkli malzemelerden yapılır.

Bir immobilizer’ı nasıl çıkarırım?

Sabitleme elemanından kurtulmasına izin verilen bazı hastalar, evde polimer alçı çıkarmayı nasıl düşünürler? Bir kerede bir rezervasyon yapmalıyız – bir yanıltıcı faaliyette bulunulmasına gerek yoktur. Size bandaj yapan bir doktora danışmak daha iyidir.

Polimer alçı: Hareketsizleştirici bir pansumanın nüansları

Ya da en azından bölge kliniğinde görevli travmatoloğa. Gerçek şu ki, polimer bandajın geleneksel alçıtaja göre çıkarılması daha zordur. Her iki durumda da, bir uzmanın ön konsültasyonu zorunlu olsa da.

Buna ek olarak, evde herhangi bir türdeki hareketsizleştirici bandajları çıkarmak için geleneksel olan aletlere sahip değilsiniz. Örneğin, bandajı kesen özel bir testere cildi kesebilir.

Ve yine bir doktordan yardım almanız gerekecek. Bu nedenle, amatörlerde bulunmayın ve bandajdan kurtulmaya çalışın.

Söylenen herşeyin sizin için sadece bir giriş materyali olmasına izin verin ve sağlıklı olun!

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply