Neden avuç içleri, ayaklar ve vücudun diğer kısımları sarıya dönüşür: yaygın nedenler | pangudownloads.com
Kadın sağlığı

Neden avuç içleri, ayaklar ve vücudun diğer kısımları sarıya dönüşür: yaygın nedenler

Avuç içlerinde veya vücudun herhangi bir kısmında sarı lekelerin ortaya çıkmasının nedenleri çok çeşitlidir. İşte bu nedenle bu fenomen tam bir teşhis ve buna göre bir doktora başvurmayı gerektirir. Bazı durumlarda, bu kolayca çıkarılabilir geçici bir bozukluğun bir belirtisi olabilir, ancak bazen bu durum vücutta ciddi bir patolojiye işaret eder.

Avuç içleri neden sarılaşıyor?

Neden avuç içleri, ayaklar ve vücudun diğer kısımları sarıya dönüşür: yaygın nedenler

Cildin bu rengi, kanın bir parçası olan pigment olan bilirubinin üretimi ile ilişkilidir. Bilirubin, hemoglobin proteinlerinin parçalanmasından kaynaklanan, kırmızı kan hücrelerinde bulunan ve bir transport fonksiyonu-oksijen ve karbon dioksit hareketleri yapan bir maddedir.

Bilirubin dışkı ile birlikte insan vücudundan atılır. Herhangi bir ihlal varsa ve aşırı miktarda biriktiğinde, o zaman avuç içi veya vücudun diğer kısımları sarılaşır.

Artan bilirubin içeriği esas olarak cildin rengini bozar. Çoğu zaman, bacaklar, alt göz kapağı, tırnak çevresindeki alan acı çeker. Bazen bozukluk gözlerin, avuç içlerinin ve dilin yüzeyinin sararmasında kendini gösterir. Artmış bilirubinin bir başka işaretinin idrar koyulaşması olduğunu farketmeye değer.bira"Renk.

Karotenin ten rengine etkisi

Sarı avuç içi, yüz ve ayakların nedenleri artan karoten düzeylerinde saklanabilir. Çoğu zaman bu, örneğin havuç, portakal gibi birtakım ürünlerin aşırı kullanımıyla olur. Ayrıca, bu bazı ilaçların alınması sonucu olur.

Cildin artan karoten seviyeleri nedeniyle rengi değişmişse (yanlış sarılık), bununla ilgili bir sorun yoktur. Karoten içeren ürünlerin tüketimini azaltmak ve değişimi tetikleyen ilaçları kullanmayı bırakmak gerekir.

Sarılık sarılık

Neden avuç içleri, ayaklar ve vücudun diğer kısımları sarıya dönüşür: yaygın nedenler
  • "Tanısı"hemolitik sarılık"Hemoglobinin aşırı hızlı parçalanmasını sağlayın. Sonuç olarak, karaciğeri (dolaylıdan direk olarak) işleyemeyen çok fazla bilirubin üretilir. Bu süreç dolaylı bilirubin seviyesinde bir artışa yol açar;
  • Cildin sararması hepatik sarılık ile ortaya çıkabilir. Bu hastalık viral hepatit, karaciğer sirozu provoke eder. Bu durumda, vücutta direkt bilirubin seviyesi artar. Ayak, avuç içi, yüz ve vücudun diğer bölgelerinden etkilenir;
  • Kolestatik sarılık da oluşabilir. Gelişiminin nedenleri safra çıkışının ihlali olarak gizlidir. Genellikle bu, safra kanallarının tıkanması nedeniyle olur. Karaciğer sarılıklarında olduğu gibi kanda direkt bilirubin seviyesinde bir artış saptanır.

Cilt rengi neden değişiyor?

Sıklıkla bu tür metamorfoz karaciğer patolojilerine tanıklık eder. Bu, hepatitin (akut ve kronik) sirozun yanı sıra Gilbert sendromunun klasik bir semptomudur. Bu fenomen organdaki kistlerin varlığını veya parazitlerin yenilmesini gösterebilir.

Neden avuç içleri, ayaklar ve vücudun diğer kısımları sarıya dönüşür: yaygın nedenler

Bununla birlikte, herhangi bir karaciğer hastalığına başka semptomlar eşlik eder, bu nedenle teşhiste zorluklar hemen hemen hiç ortaya çıkmaz. Soluk dışkı, koyu renkli idrar, karın ağrısı, titreme, iştahsızlık ve kilo kaybı gibi durumlar vardır.

Bir yetişkin veya çocuğun sarı avuç içi ve ayakları, safra kanalı işlevinin bir arka planına karşı ortaya çıkabilir. Bunun gerçekten böyle olup olmadığını anlamak için karmaşık teşhis gereklidir. Ayrıca, zehirli maddeler ve ilaçlarla zehirlendiğinde, yanıklarda ve ciddi kan kaybında cildin renginde bir değişikliğin gözlenebileceği akılda tutulmalıdır.

Yetişkinlerde, bu fenomen, neredeyse sabit bir şekilde kapalı alanda meydana gelebilir. Ek olarak, sarı eller sigara içen bir belirtidir. İç patolojiler mevcut değilse, diyete dikkat etmeniz gerekir. Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde, aşırı miktarda kuru ve tatlı yiyecek tüketilmesi nedeniyle değişiklikler meydana gelebilir.

Ayrıca, yiyeceğe dikkat etmeniz gerekir: aşırı miktarda havuç kullandığınızda, cilt rengi değişir. Bu fetusun kendisi ve bunun yanı sıra yemekleri için de geçerlidir. Aynı şey, kandaki safra buharlarının patolojik birikimine katkıda bulunan kimyon ve sirke hakkında da söylenebilir.

Cildin soluk sarı bir gölge elde etmesi durumunda, göz kapağı ve gözün irisindeki sarı lekelerin ortaya çıkmasıyla birlikte, lipit metabolizmasının ihlali söz konusu olabilir. Bu sapmanın bir sonucu olarak, kandaki kolesterol miktarı yükselir.

Bazen sarılık onkolojik patolojinin gelişimini gösterir. Örneğin, cilt, ciltte bir değişiklik ile karakterize edilirken, cilt kesesiz, balmumu gibi görünür.

Renk turuncuya yakınsa, tiroid bezi ihlali ile karakterize olan endokrin sistemin patolojisi hipotiroidizm olabilir. Hastalık beta-karoten işleyen maddelerin eksikliğinin gelişmesine yol açar. Sonuç olarak deri altı yağda birikerek deriye bir ipucu ile metamorfoza yol açar.

Neden avuç içleri, ayaklar ve vücudun diğer kısımları sarıya dönüşür: yaygın nedenler

Yeni doğmuş bir çocukta görülen bu fenomen, vücudun doğal habitat değişikliğine doğal bir reaksiyonuyla ilişkili olabilir. Pediyatride bu duruma fizyolojik sarılık denir.

Yaşam bilirubinin ilk günlerinde çocuklar büyük miktarlarda üretilir, ancak üçüncü haftada bu durum kendi başına kaybolur. Ancak, patolojik sarılık gelişimini dışlamak için hala bir doktora danışmanız gerekiyor.

Avuç içleri veya vücudun diğer kısımlarında ortaya çıkan sarı lekeler nasıl ortadan kaldırılır

Tedaviye başlamadan önce, pigmentasyonun ihlaline neden olan sebepleri bulmak gerekir. Böyle bir durumda, özellikle doktorla ilgili bir soru varsa, doktorun ziyaretini ertelememek daha iyidir. Teşhis ve sonuç çıkarmak infektsionist, endokrinolog, hematolog veya gastroenterolog olabilir.

Tedavinin seyri, bu semptomun tutuklanmasını amaçlamamakta, fakat sebebi ortadan kaldırmaktır.

İkincisinden kurtulduktan sonra, bedenin durumu normalleştirilir:

Neden avuç içleri, ayaklar ve vücudun diğer kısımları sarıya dönüşür: yaygın nedenler
  • Bazı durumlarda, sadece yaşam tarzı ve menü değiştirilmeli, daha sonra sarılık kendi kendine kapanacaktır;
  • Karaciğer ve safra yollarının patolojileri karmaşık tedavi ve çok ciddi bir yaklaşım gerektirir. Çok güçlü araçlar kullanılır, bu nedenle belirtiler hızla ortadan kaybolur veya hissedilir derecede azalır, örneğin avuç içi ve ayakların derisi standart bir renk alır. Tedavi paketinin yalnızca ilaç ve fizyoterapi almak gibi konservatif yöntemleri değil, aynı zamanda radikal cerrahi müdahaleleri de içerebileceği unutulmamalıdır.
  • Fizyolojik sarılık olan yenidoğan bebeklerde, semptomlar birkaç hafta sonra kendi kendine kaybolur, ancak bölge çocuk doktoru, karaciğer patolojisini dışlamak veya zamanında saptamak için çocuğun durumunu izlemelidir. Bazen bebek flüoresan lamba kızdırma üzerindeki etkisi oluşan fototerapi başvurmak. Bu prosedür, bilirubini vücuttan yok etmenize ve kaldırmanıza izin verir.

Gelecekte, önleyici tedbirlere bağlı kalmak, sağlık durumunu daha yakından izlemek ve herhangi bir ihlal ortaya çıktığında tıbbi yardım almak gerekir.

Yetişkinler, örneğin, hijyen kurallarını gözlemlemek ve bu çocuğa öğretmek için, hepatit ile enfeksiyonu önlemek için önlem almalıdır.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

4 + 6 =