Zdravie žien

Vôňa amoniaku v nose: najčastejšie príčiny jeho výskytu

Vzhľad podivného zápachu v nose môže byť príznakom rôznych ochorení. Tento stav sa vyskytuje zriedkavo, ale prináša nepríjemné pocity ako z okolia, tak aj samotnému pacientovi. Prakticky vo všetkých prípadoch výskytu je potrebné konzultovať s lekárom a vykonať diagnostiku.

Contents

Vôňa amoniaku: mechanizmus výskytu v nose

Vôňa amoniaku v nose: najčastejšie príčiny jeho výskytu

Keď sa imunitný systém nedokáže vyrovnať s účinkom patogénov, začína sa viac aktivně množiť, čo vyvoláva uvoľnenie hnisu. Výsledkom je nepríjemný zápach.

Nepríjemné zápachy sú nielen purulentné výboje, ale aj suché kôry, ktoré pokrývajú sliznicu nosa pri niektorých ochoreniach. Keď je tento jav pozorovaný len samotným pacientom a inými – nie, môže dôjsť k porušeniu vône.

Príčiny vzniku vône čpavku v nose sa môžu skrývať v mnohých patológiách, ktoré sú podmienene rozdelené do troch skupín:

  • Pre ktorých je hlavným príznakom nepríjemné pocity;
  • Choroby nosohltanu sprevádzané týmto javom len v mnohých prípadoch;
  • Patológia iných orgánov a systémov.

Tento príznak môže naznačovať pád do nosovej priechodky cudzieho telesa. Treba však poznamenať, že tento jav neznamená vždy patológiu dýchacieho traktu. Často dochádza k zápachu amoniaku v zápalových procesoch iných systémov.

Čo je ozen?

Vôňa amoniaku v nose: najčastejšie príčiny jeho výskytu

Táto patológia ovplyvňuje sliznicu v nose a s progresiou – chrupavkou a kosťami. Medicína ešte nemôžu vymenovať presné príčiny tohto ochorenia, ale sú náchylní k nemu ľudí hypoplázia frontálnych sínusov, príliš široký krídla nosa a rozšíril prednú časť lebky.

Riziko stúpa s podvýživou, žije v nehygienických podmienkach, degeneráciou nosovej sliznice, ktorá sa v dôsledku takéhoto procesu rozpadá.

Ozena sa vylučuje konzervatívnymi metódami, napríklad vymenovaním sviečok a tampónov, oplachov. Pacienti často potrebujú operáciu na úpravu tvaru nosa. Dýchacie funkcie sú teda úplne ušetrené, ale je tu stála suchosť. V dôsledku toho sú kôry, ktoré vyvolávajú nepríjemný zápach. Keď sa choroba rozšíri, hrtan a stredné ucho sú postihnuté.

Vôňu čpavku sa objavuje v nose a s takými ochoreniami, ako je parosmia, alergie, sínusitída, rinitída. Parosmia je stav charakterizovaný porušením vône v dôsledku rôznych patologických stavov dýchacieho traktu. V tomto prípade človek cíti amoniak, alebo iný ostrý, ale tí okolo neho to necítia.

Príčiny nesúvisiace s dýchacím systémom

Tento príznak sa vyznačuje poruchami fungovania endokrinného a tráviaceho systému. Diabetes mellitus v ťažkej forme, ochorenie obličiek vedie k zmenám v metabolizme, čo spôsobuje nepríjemné zápachy.

Vôňa amoniaku v nose: najčastejšie príčiny jeho výskytu

Sleduje vôňu čpavku (pozorovanú v nose s určitou periodicitou) a tých, ktorí majú silnú fyzickú aktivitu. Občas sa vyskytuje u tých, ktorí sa venujú športu, ale zároveň sú podvyživení alebo dodržiavajú prísnu diétu. Tento stav je spôsobený uvoľňovaním amoniaku pri štiepení mastných tkanív.

Nezvyčajné pocity môžu sprevádzať aj tých, ktorí žijú v náročnom prostredí (priem. Plesní v byte), často trpia alergiami, má vrodené alebo získané formy odchýlka nosnej dutiny.

Chronické zlyhanie obličiek (CRF) a zápach amoniaku

Príčiny tohto javu sa často zakrývajú v rozvoji takejto vážnej patológie. CRF je charakterizovaná smrťou obličkového tkaniva. Takéto patologické zmeny vedú k tomu, že práca celého organizmu je narušená.

Pre výsledky CRF urolitiázy, nádor močového traktu, pyelonefritídy, metabolických ochorení (diabetes, amyloidóza, dna), vaskulárne ochorenia (ateroskleróza, vysoký krvný tlak), a dedičných chorôb.

Vplyvom negatívnych faktorov sa zníži počet fungujúcich tkanív obličiek. V dôsledku toho sa zvyšuje hladina močoviny a kreatinínu – dusíkaté látky pri poruche bielkovín. Keďže obličky nie sú schopné úplne odstrániť tieto, sú odstránené inými spôsobmi. Prevažná väčšina z nich má vplyv na pľúca a sliznicu GIT, ktoré nie sú určené na takéto zaťaženie.

Vôňa amoniaku v nose: najčastejšie príčiny jeho výskytu

V budúcnosti sa vyvinie uremia – seba-otravu tela. Človek sa začína cítiť znechutený mäsom, trpí nevoľnosťou, čo môže viesť k zvracaniu, neustále žízniť, bolesti svalov a kĺbov, kŕče.

Jasným znakom poruchy je ikterický tón pleti a vôňa čpavku pri dýchaní. V tomto prípade je množstvo uvoľneného moču výrazne znížené. Dokonca aj pri použití diuretík vzniká edém, vzniká nerovnováha elektrolytov a zvyšuje sa tlak. Zlyhanie obličiek vedie k vzniku anémie a dny, zvyšuje koncentráciu lipidov v krvi.

Tiež je narušená výmena fosforu, vápnika a glukózy, funkcie gonád. Výsledkom je transplantácia obličiek alebo pravidelná hemodialýza.

Ak sa vyskytol nepríjemný pocit spojený s nezvyčajným zápachom a došlo k poruchám močového systému, je nevyhnutné prejsť biochemickou analýzou krvi a moču. Urografia a ultrazvuk sa používajú.

Liečba zápachu amoniakom

Keď je potrebná diagnóza chronického zlyhania obličiek, strava, ktorá zahŕňa obmedzenie soli a bielkovín. Vylučujte používanie liekov, ktoré sú toxické pre obličky. Existuje terapia na odstránenie metabolických porúch, ochorení, ktoré zhoršujú chronické zlyhanie obličiek. V závažných prípadoch sa vykonáva transplantácia alebo hemodialýza.

Najprv sa odporúča konzultovať s terapeutom. Na základe prijatej anamnézy a výsledkov výskumov poskytne smerom úzkym odborníkom. Ak chcete zistiť príčinu nepríjemného zápachu, možno budete musieť vykonať niekoľko typov vyšetrení.

Vôňa amoniaku v nose: najčastejšie príčiny jeho výskytu

Môže sa napríklad predpísať počítačová tomografia nosových dutín alebo endoskopické vyšetrenie. Tiež sa zaočkuje z nosa, aby sa zistilo, či je príčinou tohto javu nejaká infekcia.

Liečba môže byť konzervatívna a chirurgická. Prvá zahŕňa prijatie určitých liekov, prípravkov na umývanie nosovej dutiny a inhaláciu. Taktiež lieky sa používajú na odstránenie hlavnej príčiny zápachu.

Niektoré choroby, ako aj ich komplikácie môžu vyžadovať chirurgickú liečbu. Takmer vždy sú operácie predpísané v zakrivení septa, keď sa presne táto porucha stala príčinou zápalového procesu.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply