Ben annem

Fizyolojik fimosis

Fimozis prepusun daralmasıdır, bu da penisin başının prepusun altından gevşemesini önler. Çocuklarda fizyolojik fimosis bebeklik döneminde normal bir durum olarak kabul edilir, ancak ergenlik döneminde zaten bir patoloji.

Contents

Küçük bir anatomi

Yenidoğanın sünnet derisi hareketsizdir – bu şekilde üreme aparatı intrauterin dönemde oluşur. Sünnet derisinin hücrelerinin kapağı sivri – sineşi ile penisin başı ile kaynaştırılır. Bu füzyon koruyucu bir mekanizmadır – çünkü preputial kesede inflamasyon olasılığı azalır ve patojen floranın içine girmesine izin vermez.

Fizyolojik fimosis

Eğer penisin başı ilk aylarda kendi başına – en azından kısmen – ortaya çıkmaya başlamamışsa, fizyolojik fimosis patolojik bir form haline gelir.

Yağlayıcı – smegme – sünnet derisinin füzyonu kaynaştığında geri çekilemeyeceği için, kafa bölgesinde birikir. Kafadaki deri şişer, iltihaplı bir süreç oluşur, acı verici duygular ortaya çıkar: idrara çıkarken ağrı ve yanma hissi, bebeğin acı çekmesine neden olur.

Fimosisin aşamaları ve nedenleri

Bebeklerde fizyolojik fimosis doğal bir durumdur. Çocuk 6-7 yaşına geldiğinde tedavi başlar ve sünnetin daralması geçmedi ve kafa çekilemez.

Fimozis atrofik ve hipertrofik olarak sınıflandırılır.

 • Atrofik olduğunda, sünnet derisi o kadar incedir ki en ufak bir çaba bile yaralanmalarına ve gözyaşlarına neden olur, yara izleri oluşur;
 • Hipertrofik durum, sünnet derisinin kalınlaşması ve uzaması ile karakterizedir – prepotium penisin başından dışarı çıkarak bir hortum oluşturur.

Durumun ciddiyeti derecesi:

Fizyolojik fimosis

1 – sakin bir durumda cilt sorunsuz bir şekilde ayrılır, sadece bir ereksiyon sırasında çaba gösterilmesi gerekir;

2 – sakin bir şekilde: glans penisinin çıkarılması çaba ile gerçekleştirilir; ereksiyon ile kapalı formda kalır;

3 – sessiz bir preputia durumunda bile kayda değer bir çaba ile hareket eder, fakat idrarla ilgili bir sorun yoktur;

  Bir yıla kadar bir çocuk için doğru bir diyet yapın

4 – idrar yaparken, ilk önce poşetin şişmesi, ardından ince bir damlama veya bir damla idrar akması ile başlar, penis başı açılmaz, bu da çabaların acı verici duyumlara neden olmasını sağlar.

Bebeklerde fimozis nedeni oldukça basit bir şekilde açıklanmaktadır. Doğa, vücudu şekillendirir, böylece adaptasyon döneminde patojenik florayı tanıtma riski en aza indirilir.

6-7 yaş arasındaki erkeklerde fizyolojik fimosis, aşağıdaki faktörlerden dolayı patolojik hale dönüşmektedir:

 • genetik yatkınlık nedeniyle utero oluşumunda vücut yeterli miktarda bağ dokusu geliştirmemiştir;
 • travma;
 • fizyolojik fimozis sırasında sık görülen iltihaplanma, sünnet derisinin daralmasına yol açan skar dokusunun oluşmasına neden olmuştur.

Çocuk büyüdükçe, spontan ereksiyon geliştirir, prepusayı uzatır, küçük gerilmeler travmaya ve gözyaşılara neden olabilir. Yara dokusu büyür – fimosis ilerler.

Ek olarak, penis başı çoktan açıldığında ve iltihap veya travmatik yaralanma nedeniyle kapatıldığında sekonder fimosis oluşabilir.

Fimosis tehlikesi

Fizyolojik fimosis

Sünnet derisinin füzyonu hijyenik prosedürleri karmaşıklaştırır, böylece durgunluk mümkün olur. Mikroorganizmalar için durağan smegma, uygun bir üreme zemini olup, enflamatuar süreçleri provoke ederek aktive edilir. Eğer idrar çıkışı smegmolitler biçiminde – smegma – ve ödem, – preputial torbada idrar yaparken, çıkışta engeller varsa, basınç artar.

Bu, işlemin sonunda, idrarın ters akımına bir itme, içinde kaçak ve çözünmüş patojenik flora ile birlikte verir.

Üriner ve genital sistem hastalıkları başlar – iltihaplanma süreci idrar yolunu önce mesaneye, sonra da üreterler, böbrekler ve prostata doğru yükseltir.

Tehlikeli ve fimosis komplikasyonları.

 • En tehlikeli paraphimosis. Daralmış sünnet derisinin zorla açılmasıyla, yerine geri getirilemez ve fimosis halkasının daralmasına bağlı olarak penis başının bir ödemi vardır. İhlalde kafa maviye döner, içinde keskin bir ağrı görülür. Tıbbi müdahale olmadan, sorunu çözmek imkansızdır;
  Hamilelikten erkek doğum kontrol hapları

İhlali kendiniz düzeltmeye çalışırsanız, nekroz elde edebilirsiniz.

 • Balanoposthitis. Sünnet derisi ve glans penisini kaplayan pürülan iltihaplı bir hastalıktır. Çoğu zaman, hijyen önlemlerine yetersiz bağlılıktan kaynaklanır, ancak bağışıklıkta veya bulaşıcı hastalıklarda azalmanın arka planına karşı gelişebilir;

Penisin başı şişer, pus prepus torbasından ayrılır. Fimosisin daha da geliştirilmesiyle, skar dokusu bir bağ dokusu ile yer değiştirecektir.

Bu durumda fizyolojik fimosis tedavisi erkekler için aşağıdaki şemaya göre gerçekleştirilir:

Fizyolojik fimosis
 1. Birikmiş pürülan akıntı için bir çıkış oluşur.
 2. synaeches bölünmüş;
 3. penisin başı ve sondanın ucu arasına yerleştirilir;
 • Akut idrar tutulması. İdrar ağrılığa bağlı olarak ertelenir ve refleks karaktere sahiptir. Bebek huzursuz olur, durmadan bağırır; büyük çocuk, karın ve mesanedeki ağrılardan şikayetçidir;

Sorunu kendi başınıza çözmek için, temizleyici bir lavman ve daha sonra manganez ile bir banyo yapabilirsiniz. Bu işe yaramazsa, bir kateter takmanız gerekir.

 • 3 ve 4 derece fimozis ile ortaya çıkan aşağıdaki komplikasyon, acil bir durum değildir ve bir çağrı gerektirmez “Ambulans”, Ancak ebeveynler bilmelidir – hijyen kurallarına uymuyorsanız ve zamanında doktora gitmiyorsanız, sünnet derisi penisin başına doğru büyür.

Elbette, bu hemen olmaz – önce küçük bir alan büyür, daha sonra temas alanı genişler.

Fimosis’i komplikasyonların derecesine kadar çalıştırmayın – sorun, ilk kötüleşme belirtileriyle ele alınmalıdır. Başın kızarması ve en az bir kez iltihaplanma süreci olduğunda, bir çocuk üroloğu veya bir cerrah ile temas kurmanız gerekir.

Fimosis tedavisi

Fimozis konservatif ve cerrahi yöntemlerle tedavi edilir. Konservatif yöntemler hormonal merhemlerle gerilme ve düzeltmeyi içerir. Germe uzun bir süre için yapılmalıdır. Haftada 3 kez – en az değil – banyo sırasında ebeveynler banyodan sonra çocuğun sünnetini antiseptik ve anti-enflamatuar özelliklere sahip bir ürünle birlikte – dizgi, papatya, nergis demetleri ile taşırlar.

  Çocuklar için Microlux

Etin kaydırılmasından sonra, cildin altına steril bir vazelin yağı enjekte edilir. Prosedür çocuğa çok acı vermemelidir. Sikatrisyel fimozislerde cerrahi yöntemler kullanılır.

Fizyolojik fimosis

Bunlardan biri sünnettir – daha ünlü isim “sünnet” dir. Halen operasyon genel anestezi altında gerçekleştirilmekte, sünnet derisi bir daire içinde kesilmekte, dizgin kesilmekte, prepus tamamen uzaklaştırılmaktadır. Sünnet derisi, kendisini eriten sütür materyali ile dikilir.

Operasyon fimosisin herhangi bir aşamasında gerçekleştirilir, idrar birkaç saat içinde geri yüklenir. Akut bir iltihaplanma süreci daha sonra dikişleri iyileştirmeyeceği için, balanopostit ile sünnet derisinin uzunlamasına diseksiyonu gerçekleştirilir.

Aynı yöntem paraphimosis’te kullanılır – kan dolaşımının ihlali tam teşekküllü bir operasyona izin vermez. Akut durumun ortadan kaldırılması, relapsın imkansızlığını garanti etmez. Bunu önlemek için ürologlar, inflamatuar sürecin tamamen sünnet edilmesi için çıkarılmasından sonra tavsiye ederler.

Hangi yaşta fimosis bir hastalık olarak kabul edilir?

Tıbbi kuramcıların fimozun tıbbi müdahale gerektirmeyen doğal bir durum olarak kabul edildiği, ancak hangi patolojik süreçte olduğu konusunda henüz fikir birliğine varmamış olması ilginçtir. Rakamlar 3 ila 15-16 arasında değişmektedir ve bazı ürologlar ergenlerde gecikmiş gelişmeyle, sünnetin 17 yıl sonra kendini hareket ettireceğine inanmaktadır.

Fizyolojik fimosis

Klinik verilere dayanarak, bir çocuğun 5-6 yaşlarında bir olasılık varsa, bir olasılık olduğunu unutmayın.
Sorunun ortadan kaldırılması – vakaların% 90’ında olur, daha sonra 13 yaşına kadar disfonksiyonun tamamen ortadan kaldırılması tüm hastaların sadece 1 / 3’ünde gerçekleşir.

Seks hormonlarının üretimindeki artışla, sünnet derisinin yumuşaması ve gerilmeye başlayacağı düşünülür, bu nedenle hastalık sorun yaratmazsa, 13 yaşından önce tedavi edilmesine gerek yoktur.

Enflamatuar süreçlerin önlenmesinin ana kuralı, bebek için hijyenik prosedürler yürütmek ve yaşlandıkça vücuduna nasıl düzgün bakacağını öğretmektir.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply