Evcil hayvan girebilir

Dekoratif sıçan beslemek için ne: evde kemirgen için bir diyet oluşturuyoruz

Dekoratif sıçan – sevimli ve sevimli bir ev hayvanı, ustasına çok eğlenceli dakikalar kazandırabiliyor – bu türün kemirgenleri, her tür hileye ve hile yapabilen, hareketli, akıllıdır. Bununla birlikte, başka bir hayvan gibi, evcil bir sıçan da ana kilometre taşı kemirgenin düzgün beslenmesi olan bakım ve özen gerektirir.

Sıçan dekoratif hakkında ne ve ne sıklıkla besleneceği hakkında – bu makalede ayrıntılı olarak anlatılacaktır.

Dekoratif kemirgen besleme hakkında bazı genel detaylar

Dekoratif sıçan beslemek için ne: evde kemirgen için bir diyet oluşturuyoruz

Sıçan iddiasız bir hayvandır ve herşeyi arka arkaya yiyebilir, ancak canavarın oldukça seçici bir tadı vardır ve her zaman sevdiği yemeği tercih eder. Bu türün kemirgenleri özel zeka ile ayırt edilir ve bu nedenle farklı yiyecek türlerini birbirinden ayırabilir ve kendi tercihler menüsünü oluşturabilir.

Gıdalar sıçanlar için favori bir aktivitedir, ancak bunlar genellikle uzaklaşabilir ya da genelde yapamayacakları bir şey yiyebilirler, bu nedenle evcil hayvan sahibi hayvan seçimine ve hayvan için doğru beslenmenin hazırlanmasına dikkat etmelidir.

Beslenmenin mümkün olduğunca dengeli olmasını sağlamak için, özel bir şemaya göre diyet yapmak en iyisidir, bu da aşağıdaki yiyeceklerin hayvana düzenli olarak verileceğini ima eder:

 • Tahıllar. Tahıllar, yerli sıçanı beslemeyi planladığınız diyetin temelini oluşturmalıdır. Zencefilli gevrekleri özel zumlardan satın alabilir, tahıllardan (yağ eklemeden) yulaf lapası pişirebilir, haşlanmış makarna, ekmek, haşlanmış mısır verebilirsiniz;
 • Sebzeler, yeşillikler ve meyveler – bu, her gün “tedavi” yapabileceğiniz ve lezzetli besleyebileceğiniz şeydir. Dahası, “yeşil” diyet, hayvanın sağlığı için tam yaşamsal aktivitesi için gereklidir. Farenizi sadece havuç ve lahana ile beslemeyin – bu hayvanlar çeşitliliği sever ve çok çeşitli vitaminlere ihtiyaç duyarlar;
 • Hayvana ilave vitamin takviyesi, mikroelementler ve diğer yararlı maddelerle zenginleştirilmiş özel ürünler satın alınarak sağlanabilir. Evcil hayvan mağazalarındaki sıçanlar için vitamin şekerler, çubuklar, şeker satar;
 • Protein bakımından zengin besinler de gereklidir, ancak sebzelerden ve tahıllardan daha az sıklıkta verilmelidir – proteini kemirgenlere her iki günde bir sunmak yeterlidir. Protein yemek olarak et, deniz ürünleri, süzme peynir, peynir, yoğurt kullanabilirsiniz. Fare proteinini büyük miktarlarda vermeyin – bu maddenin fazlalığı hayvanın vücuduna zararlıdır, kandaki protein bolluğu olan kemirgenler daha hızlı yaşlanır.

Hayvanın yiyeceği düzenli olmalı – bir sıçan yemeden en fazla iki gün yaşayabilir. Fakat aynı zamanda hayvanı ve yiyecekleri hayvanla beslemek de her zaman işe yaramıyor – sıçanlar aşırı vücut ağırlığı kazanıyorlar ve obezite geliştirecekler.

Hangi bölümlerde, hayvanın ne zaman ve nasıl besleneceği

Dekoratif sıçan beslemek için ne: evde kemirgen için bir diyet oluşturuyoruz

Bir hayvanı önemsemede sadece bir diyet seçmek değil, aynı zamanda bir kemirgenin bir fareye doğru şekilde nasıl besleneceğini bilmek de önemlidir.günde kaç kez, hangi bölümleri.

Veterinerler başlangıçta sıçan için iki kez bir diyet düzenlemelerini ve sabah ve akşam saatlerinde yemeklerini vermelerini önerir. Hepsinden iyisi – her zaman aynı zamanda. Bu yaklaşım, hayvanın minimum sindirim problemlerine sahip olmasını sağlar.

Günde iki öğün yetişkinler için uygundur, ancak kemirgen hamile ise, günde 3-4 kez beslenir. Küçük fareler için de sıklıkla yemek düzenlenir.

Sıçanlar alışılmışın diyetini dramatik olarak değiştiremez – her yeni ürün yavaş yavaş verilir, beslenmesiyle küçük porsiyonlarda verilir.

Her zamanki yiyeceğin porsiyonlarının büyüklüğü ile ilgili olarak, ortalama olarak, hayvanın ağırlığının% 70-80’i olmalıdır. Hamile kadınlar ve genç erkekler için, oran% 100’e çıkar.

Evcil hayvan için tahıl, protein ve yeşil diyet yapmak için hangi ürünlerden

Makalenin ilk bölümünde, dekoratif kemirgen için diyet şemasının kısa bir tanımını verdik, ancak fareler yemekte çok seçici olduklarından, hangi gıdaların beslenmeye değer olduğunu önceden bilmek daha iyidir.

Tahıl yemiyle başlayalım. Hayvan, saf haliyle belirli bir tahıl türünü vermemekte daha iyidir – karışımı satın alın veya kendiniz yapın. Dekoratif sıçanlar da yabani ot tohumları ile beslenebilir, özellikle de karahindiba ve kuğu tohumlarını severler. Ver ve normal tohumlar, ancak haftada haftada 10-15 tane hayvanın beslenmesinde yeterli olacağı kesin. Ayçiçeği veya balkabağı aynı zamanda kızartılmamalı veya tuzlanmamalıdır.

Pirinç, buğday, buğday, darı, arpa ve bezelye karışımı yapmak daha iyidir, çok az farelerde diyet olmalıdır.

Dekoratif sıçan beslemek için ne: evde kemirgen için bir diyet oluşturuyoruz

Yerli kemirgenleri beslemek için yeşil bir diyet sebze, meyve ve bitkilerden oluşur. Otlar çayır kullanılabilir – örneğin, hindiba, çoban çantası, karahindiba, muz. Uygun ve sebze yeşillikleri – dereotu ve maydanoz.

Kafesteki kocaman demetleriyle kafese oturmayın – küçük hayvanlar onları çok az yiyorlar, ama onlardan gizli materyaller üretiyorlar, sonra şımarık ot yiyecekler ve bu genellikle mide rahatsızlığına neden oluyor.

Yerli fareyi sadece sebze ve meyvelerle beslemek mümkün olmakla kalmaz, aynı zamanda gereklidir: Bu beslenmeden dolayı kemirgen büyüme ve gelişme için gerekli vitaminleri alır.

Sıçanlara aşağıdaki meyve ve sebzeleri beslemek için ideal:

 • elma;
 • muz;
 • salatalık (salatalık sadece taze formda verilir ve hamile kadınlar ve buzağılar için diyete asla girilmez);
 • tarih;
 • lahana;
 • havuç;
 • domates;
 • erik;
 • kabak;
 • yaban mersini;
 • yaban mersini;
 • çilek;
 • ahududu;
 • kızılcık;
 • Armutlar dikkatli ve çok nadir olalım.

Protein bileşenine gelince, önemsiz olmalıdır – iki günde bir çiğ veya haşlanmış et, çiğnenmemiş ve tuzsuz peynir, yumurta akı veya haşlanmış kalamar dilimlerini küçük bir parça vermek yeterlidir. Et az yağlı seç – daha iyi çiğ veya kaynatılmamış sığır eti. Bir kuş fileto ile sığır eti karıştırmak da yararlıdır.

Dekoratif sıçan beslemek için ne: evde kemirgen için bir diyet oluşturuyoruz

Fareler yumurta sarısına çok düşkündürler, bu nedenle bazen diyete bir yumurta ekleyebilir, tüm yumurtanın yarısını ince bir şekilde doğrayabilir veya yumurta kırıntısını püresine ekleyebilirsin.

Süt ürünleri için, bir çift doğal yoğurt kaşığı sıçana zarar vermez, yoğurt da az yağlı ekşi krema (% 10’dan fazla olmayan) ile değiştirilebilir.

Ek bir ek olarak, evcil hayvan zaman zaman kurutulmuş kabuklular, tavuk kemikleri (boru şeklinde değil), fındık, meşe palamudu, bebek et yemeği vermelidir.

Yerli farelerin diyetinde tabu

Sevimli bir ev hayvanının beslenmesinde yalnızca doğru yiyecekleri seçmek değil, aynı zamanda kemirgenler için kelimenin tam anlamıyla zehirli olan birtakım ürünler olduğu için, hiçbir koşulda yerli sıçanınızı besleyemediğinizi bilmek de önemlidir.

Kemirgenlere hiç çikolata verilmez, başka şekerleme ve tatlı ürünler verilmez, hiçbir zaman soda, keskin tütsülenmiş sosisler, peynirler, özellikle küf ve tuzlanmış – beyaz peynir, fetaku sunulur. Bu arada, (Amerikan karikatürleri podcherpnutym dahil), klişeler aksine, fareler ve sıçanlar hiç peynir severler invetera değildir.

Dekoratif sıçan beslemek için ne: evde kemirgen için bir diyet oluşturuyoruz

Yiyebilir (dünyada bu kemirgenlerin yiyemeyeceği veya en azından yiyemeyeceği pek çok şey yoktur)ponadkusyvat“), Ama bir kokudan çok hoş olmayan bir zevk gelmez ve genellikle serinlik ile tedavi edilir.

Gryztsnov ayrıca baklagil yemiyor, enginar, meyankökü, yeşil muz ve filizlenmiş patates vermeyin. Kaçınmak, evcil hayvanların belirli tip lahanalarla, özellikle Brüksel ve kırmızıyla beslenmesinden de kaynaklanmaktadır.

Sıçan için taze taze yiyecekler toplamak, kemirgenler için bazı otlar ölümcül olduğunu bilmelisiniz. Bunlar arasında ökse otu, fern, açelya, vadi zamkı, begonya, sarmaşık, domates dökümü, lale ve nergis sayılabilir. Evcil hayvanınıza lezzetli yemekler ve iyi sağlık!

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply