Evcil hayvan girebilir

Kedide meme bezi tümörüm varsa ne yapmalıyım?

Kedilerdeki onkolojik hastalıklar seyrek olmakla birlikte, tüm vakalarda en büyük oran tam olarak bir göğüs tümörüne düşer. Bu hastalık, izin verilenin ötesine geçen ve kompaksiyondaki farklılığın yanı sıra kedinin meme bezlerinin daha sonraki büyümesini (patolojik yönü) gösteren artışlarla karakterizedir.

Kural olarak, kadınlar meme kanseri muzdarip, ancak bu yerlerde bile erkekler bile mühürler var nadir vakalar (yaklaşık% 1) vardır. Çoğu veteriner hekim, tümörlerin yaşa bağlı bir sorun olduğuna inanmaktadır, çünkü çoğu zaman bu sorun 10 yaşlarında kedilerde bulunur. Ancak, neoplazmlar teşhis edildiğinde ve genç bireylerde istisnalar vardır.

Contents

Kedilerde oluşan tümörler

Neoplazmlar türlere göre ayırt edilir:

Kedide meme bezi tümörüm varsa ne yapmalıyım?
  • Benign – bu kategori, evcil hayvanın ve sağlığının yaşamını hiçbir şekilde tehdit etmeyen kistlerden, adenomlardan ve başka türlerin tümörlerinden oluşur. Bu tür eğitim sadece oradadır ve bunları gözlemlemek gereklidir;
  • Malign – neoplazmlar, metastazların görünümünü provoke eder. Hayvana ölümcül bir tehlike taşıyan komşu dokulara ve organlara dönüşürler.

Ancak, iyi huylu bir tümör bile, bir evcil hayvan için rahatsız edici bir yerde bulunursa veya büyükse çok fazla sorun yaratır.

Ek olarak, genellikle benign tümörler malign tümörlere dönüşebilir.

Bu nedenle veteriner hekimler gözetim ile sınırlı olmamasını ve bu tür tümörleri hayvan için nispeten güvenli olana dek uzaklaştırmayı önermektedir.

Kötü huylu tümörler ile ilgili olarak, bunlar evcil hayvanın sağlığı ve yaşamı için ciddi bir tehdit oluştururlar, bu nedenle, operasyonun yapılıp yapılmayacağını düşünmek, buna değmez. Gerçekten de, bu yeni büyümenin kaldırılması, kediye yaşamak için bir şans verir.

Bir tümör neye benziyor?

Meme bezlerinin hastalıkları patolojik bir doğadan oluşur. Malign bir süreç varsa, bezler olgunlaşmaz, kompozisyonda embriyonik formları andırır.

Çoğu durumda malign tümör, sabit, sınırlı, yoğun tutarlılık. Boyutları ciddiyetle değişir – kedinin vücuduna küçük bir nodülden dev göstergelere kadar.

Formasyonun yüzeyinde, hoş olmayan bir koku olmadan yüzeysel mukus tabakaları ile kaplı parlak kırmızı granülasyonları olan ülserler gözlenir.

Kedide meme bezi tümörüm varsa ne yapmalıyım?

Kural olarak, şişlik biraz acı vericidir, hayvanın vücut ısısı yükselmez. Kedilerin bazı sahipleri, bu hastalığın ilk aşamalarında yanlış bir hamilelik belirtileri alabilir.

Böylece, evcil hayvan muamelesine harcanabilecek değerli zaman israf edilir. Yanlış, bazen sadece tümörün zaten açıldığı bir zamanda şüpheleniliyor.

Ultrason muayenesinde, monitörün ekranında veya karsinom içindeki X-ışınları üzerinde, karartma ve aydınlanma alanlarını gözlemlemek mümkündür – bunlar, sıvı veya bol miktarda yoğun içerikle dolu kalın duvarlı küçük oyuklardır.

Meme tümörünün ortaya çıkma nedenleri

Kanser görünümünde tek bir teori yoktur. Bilim adamları onkolojinin temel nedenini bulmak için çok uğraşıyorlar. Bir kedinin süt paketlerinin neoplazmalarına ilişkin olarak, anormal, anormal değiştirilmiş hücrelerin görünümünü etkileyen belirli predispozan faktörler vardır. Kabarık hastalarda ana nedenin hormonal ilaçların (tip) ilaç kullanımı olduğu düşünülmektedir. “Antiseks”), yumurtalıkların çalışmasını bastırır ve östrusun görünümünü engeller.

Kedilerde neoplazm belirtileri

Kedide meme bezi tümörüm varsa ne yapmalıyım?

Kedeki hastalığın ilk aşamasında, çoğu zaman sahibi tarafından fark edilmeden kalan, midede bulunan küçük nodüller haricinde, bazı spesifik semptomlar gözlemlenemeyebilir.

Çoğu durumda hayvanın durumu, hastalığın evresi çok ileri gittiğinde değişir.

Bu durumda, evcil hayvan hızlı bir şekilde kilo verecek, kötü yiyecek, sessiz tenha bir köşede çok zaman harcayacak ve başkalarından saklanmaya çalışacaktır.

Tümörün görünümünü değiştirme:

  1. Boyutta hızlı artış;
  2. Enflamatuar sürecin görünümü;
  3. kanama;
  4. Ülser erüpsiyonu (tümör açılırsa, o zaman hayvan ciddi tehlike altındadır);
  5. Ağrı.

Bir evcil hayvanda neoplazm nasıl tanımlanır

Basit bir insan, mühürün doğasını hayvanın vücudunda tanıyamaz. Sonuçta, cilt üzerindeki nodüller, özellikle yeterince küçük kediler için her zaman onkoloji ile ilişkili değildir. Bu nedenle, herhangi bir şüpheniz varsa, her zaman özel kliniklerden yardım almalısınız.

Kedide meme bezi tümörüm varsa ne yapmalıyım?

Hayvanın sahiplerinin hayvanlarla ilgili sorunların ne kadar ciddi olduğundan şüphelenmediği ve sevilen bir kedinin göğüs tümörünün ortaya çıktığı noktaya getirildiği durumlar olmuştur. Bu gibi durumlarda evcil hayvanı kurtarmak çok zordur.

Veteriner, kapsamlı bir muayene yapacak, gerekli tüm testleri (idrar, kan, röntgen, ultrason, muhtemelen tümörün delinmesi gibi) yapacaktır. Sadece test sonuçları tümörün varlığını doğruladıktan sonra, hemen tıbbi müdahaleye devam edebilirsiniz.

Bir kedi içinde neoplazm tedavisi

Çoğu durumda, tümör cerrahi olarak çıkarılır. Aynı zamanda, yeterince büyük bir sağlıklı doku bölgesi de lenf düğümleri ile birlikte yakalanır. Bazen doktorlar tüm memeyi veya tüm süt paketlerini tamamen çıkarmalıdır. Bu işlem çok zor kabul edilir, çünkü hiç kimse kolay bir kurtarma ve tam kurtarma garantisi veremez. Veteriner hekimin yüzde yüz elverişli bir sonuç vaat edebileceği nükslerin çok büyük bir yüzdesi.

İyileşme süreci, doğrudan lezyonun boyutuna bağlıdır. Çoğu durumda, doktorlar kanserin üçüncü aşamasında ve dördüncü yılında hasta bir hayvanı kullanmayı reddederler, çünkü çabalar haklı çıkarılmayacaktır. Ancak, neoplazmın patolojinin ilk aşamasında çıkarılması, bir hayvanın ömrünü kurtarabilir ve bir yıl boyunca sağlığını koruyamaz.

Kedide meme bezi tümörüm varsa ne yapmalıyım?

Ameliyattan sonra ışınlama veya kemoterapi takip eder. İlaçlar dışında kediler vinca, arnika, Ledum, sütlü ot, calendula, dağcı gibi et suyuna karışabilir. Kompozisyonunda, bütün bu bitkilerin, tümör hücrelerine dayanabilen maddeler vardır.

Bu sadece geleneksel tıbbın tariflerini körü körüne takip etmemeli. Devam eden veteriner hekim tarafından atanan geleneksel tedaviyi tercih etmeyi tercih ederek tüm olası seçenekleri birleştirmeyi denemek daha iyidir.

Önleyici tedbirler

Bu nedenle, kedilerde meme kanseri özel bir önleme yoktur. Tabi ki, veteriner hekimler ergenlikten önce hayvanları evcilleştirmeyi veya evcil hayvanın iki yıllık ömrüne erişmesini tavsiye ediyor. Ama hepsi aynı, bu gelecekte kedinin onkolojiyle hastalanmayacağı yüz yüzde garantisi vermez.

Kritik ve en tehlikeli yaşlara (7-10 yıl) ulaşan bir kedinin, her altı ayda bir veteriner kliniğinde kapsamlı bir muayeneye ihtiyacı vardır. Sevgili kabarık kedisinin sahibi her gün karnı inmeli ve herhangi bir çarpmanın ortaya çıkıp çıkmadığına dikkat etmelidir.

Kedide meme bezi tümörüm varsa ne yapmalıyım?

Ayrıca, evcil hayvanınızın bakımı iyi yapılmalı ve gerekli özen gösterilmelidir.

Kediye doğru beslenme verdiğinizden emin olun. Doktorlar, hayvanın cinsel döngüsünü bozan hormonal ilaçların kullanımını bırakmayı şiddetle tavsiye eder.

Mastitisin ve genitallerin (pyometra, endometritis, vb.) Başka hastalıklarının zamanında tedavisi de, tümörlerin ortaya çıkması için ek bir neden olmayacaktır.

Görünüşe göre, insanlar gibi hayvanlar kansere karşı hassastır. Ve bu ciddi patolojiler, sadece cerrahi müdahale ile bağımsız olarak tedavi edilemez.

Bu nedenle, her zaman evcil hayvanınızdan onkoloji şüphesiyle, veteriner kliniğine başvurmanız gerekir.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply