Evcil hayvan girebilir

Kedilerde ülseratif stomatit

Bir kedinin ağız boşluğunda iltihaplanma oldukça ağır akar. Hayvan yemek yemeyi reddeder, kayıtsız olur, davranış değiştirir – agresifleşir veya köşelerde gizlenir. Vücudun genel zehirlenmesi vardır – ishal vardır, kusma, kilo azalır. Kedilerin kendileri hastalık ile baş edemezler, sahiplerinden yardım isterler.

Contents

Nedenleri ve provoke faktörleri

Enfeksiyonun nedenleri şunlardır:

 • hayvan ve ağız mukozasının diş etlerine travmatik hasar;
 • alerjik reaksiyonlar;
 • çeşitli enfeksiyonlar;
 • Şarabı sıklıkla özenle seçilmiş ve bu cinsin ıslahı ile yakından ilişkili olan azaltılmış bağışıklık durumu.

Aşağıdaki kedi enfeksiyonları mukoza lezyonları ile sonuçlanır:

Kedilerde ülseratif stomatit
 • kalsivirüs ve rhinotracheitis virüsü – bu hastalıklarda dilde ve hayvanın sert damağında ağrılı ülserler oluşur;
 • lösemi ve bağışıklık yetmezliği virüsü her zaman stomatit ve diş eti iltihabına eşlik eder;
 • Plasmacyt-lenfositik gingivitis – Bu hastalık karakteristik semptom için yumuşak damak içinde ülserler;
 • Eozinofilik granülom – her zaman ağız boşluğunun şişmesi ile birlikte.

Ayrıca, normal mukoza yara dokusunun değiştirilmesi, sistemik hastalıklarda görülür: böbrek yetmezliği, diyabet ve neoplazmlar ile bağlantılı olarak.

Kedilerde ülseratif stomatit belirtileri

Hastalığın belirtileri:

 • ülseratif defektler, gri veya kirli beyaz renkli fibrin ile kaplı ağız boşluğunun mukozada görülür;
 • ağzının köşelerinde kanlı bir köpük görülür;
 • ağız kokulu koku;
 • tükürük – fizyolojik sıvı pembe olur.
Kedilerde ülseratif stomatit

Vücut ısısı yükselir, işitsel ve kulak kanallarının yanı sıra göz pürülan bir akıntı vardır.

Bu belirti hayvanda göründüğünde, doktorun diğer durumları hariç tutması, viral ve enfeksiyöz süreçleri ayırt etmesini göstermek gerekir – sindirim bozuklukları, böbrek yetmezliği, metastazın başlangıcı.

Granülasyon-aftöz stomatit diğer hastalıkların bir semptomuysa, karmaşık terapötik önlemler uygulanır: tedavi Ana hastalık ve ağrılı semptomların giderilmesi.

Kedilerde ülseratif stomatit tedavisi

Her şeyden önce, ülseratif stomatitin bir kedi içindeki granülasyonlarla tedavi edilmesi sırasında, rahat koşullar yaratması gerekir.

Hayvanın yemekten daha kolay olduğu, diyetini değiştirmeniz gerekiyor – parça şeklinde verilen kuru gıda veya yiyecekleri, yarı sıvı gıdalar ile değiştirin. Kendi evcil hayvanınız için bir aşçı olmak biraz zaman alacaktır, oda sıcaklığının biraz üzerinde olması gereken çorba-patates püresi sağlamak. Kedi, 20-22 ° C’den biraz daha sıcak – tatlı su ile sağlanmalıdır. Mümkünse, her öğünden sonra ve susuzlaştırma susuz kaseleri yıkanır – su değişimleri.

Stomatit sekonder enfeksiyona katılabilir – fungal florayı aktive etmek için ideal koşullar yaratılır. Patojenik mikroorganizmalar için erişimi kapatmak istenir.

Derin ülser oluşumunu önlemek ve granülomlar oluşumu – sağlıklı mukoza skar dokusunun değiştirilmesi – iltihaplanma sürecini tedavi etmek için en erken aşamada olmalıdır.

Kedilerde ülseratif stomatit

Patojenik mikroorganizmaların aktivitesini baskılayan en etkili ilaçlardan biri “Traumvel“. Çeşitli formlarda mevcuttur – enjeksiyon çözeltisinde, damlalar halinde, merhem ve tabletler gibi. Dozaj formunu kendiniz seçebilirsiniz – hayvana bir çare vermek ne kadar kolay olur.

Genellikle enjeksiyonlar ile başlarlar ve sonra kedi, içinde çözünmüş olan ilaç ile su içmeyi reddetmezse, düşmeye giderler. Tedavi kursu süresi 3 ay olabilir.

Her sabah ve akşam, ağız boşluğu antiseptik bir çözelti ile tedavi edilir. Parmağındaki bir gazlı bez tabakasını sararak bunu yapmak en iyisidir.

Antiseptikler kullanıldığı için:

 • potasyum permanganat çözeltisi;
 • hidrojen peroksit -% 3;
 • bir soda çözeltisi;
 • furatsilin.

Ayrıca, ağız boşluğu tedavi edilebilir “Fosprenilom“Deniz topalak yağı, bir dioksin çözeltisi -% 1.

Mukus gliserin ile önceden karıştırılmış Lugol veya metilen mavisi ile yağlanmalıdır. Eğer kedi çok hasta ise, yemesine izin vermek için iltihaplanma alanı anestezi altına alınmalıdır.

Bunu yapmak için, lidokain gliserinle üretilir ve iltihaplı mukozaya uygulanır.

Kedilerde ülseratif stomatit

Ülserlerin erken iyileşmesi için aşağıdaki tedavi rejimi kullanılır.

Reçeteli ilaçlar – “Baytril’e“”Katozal“”Solcoseryl ».

doz “Baytril’e“Hayvanın ağırlığı ile hesaplanır – 0.2ml / 1kg ağırlık. İlaç 5 gün boyunca 1 kez uygulanır. Kas içi enjeksiyonlar için beş günlük tedavi kursu “solcoseryl“. “Katozal“Günde 1 ml hafta boyunca dikim.

Takviyeler vitamin terapisi – B grubu vitaminlerle enjeksiyonlar.

Doğru tedavi seçeneği ile – ikincil bir enfeksiyon yoksa – ülser yüzeyinin epitelizasyonu 2-3. Günde başlar. Eşzamanlı olarak, hayvan sıcaklık değerini ve iştahını normalleştirir.

komplikasyonlar

Kedinin ağız boşluğunda ülserler 5 gün boyunca sıkılmaya başlamamışsa, o zaman sepsisi önlemek için – enfeksiyonun vücut boyunca yayılması – antibakteriyel tedavi kullanılması gereklidir. Ek olarak “Baytril’e“Onların tetrasiklin veya eritromisin grubunun ilaçları reçete edilebilir.

Doktorunuza geniş spektrumlu bir antibiyotik verilmelidir – onun seçimi klinik tablo ile doğrulanacaktır – hastalığın seyrinin şiddeti ve patojen tipi. Oral mukoza ile sürtünerek kazıma yapıldıktan sonra laboratuvarda izole edilmelidir.

Veteriner kliniklerinde stomatit anestezi ile tedavi edilir. Tedaviden önce hayvan tartar ve gümüş nitrat ile ülseratif defektleri uzaklaştırılır.

önleme

Kedilerde ülseratif stomatit

Eğer kedi stomatit veya diş eti iltihabından muzdaripse, sahipleri beslenme ve ağız hijyeni kalitesine özel dikkat göstermelidirler. Yiyecek ve su her zaman taze olmalı, tartarın çıkarılmasına katkıda bulunan hayvanlara yönelik ürünler satın almak gerekiyor.

Kürk kalitesine dikkat etmeli – ortaya çıkmadığını kontrol et “tehlikeli kapanımlar“- keskin nesneler: iğne yapraklı iğneler, cipsler ve benzerleri.

Kedi her zaman yaladı ve kendine bakarken yaralanmaması için izlenmesi gerekiyor.

Hayvanın bağışıklık durumunun azalmamasını sağlamak için, gıdada yeterli besin bulunmalıdır.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply