Evcil hayvan girebilir

Sfenksler için bakım özellikleri

Sfenks, belki de en ilginç olan kedi ırklarından biridir. Bunların arasında, kırk yıldan uzun süredir var olan Kanadalı Sphynx ırkı, en istikrarlı olarak kabul edilir, fakat daha genç çeşitleri de vardır – Don Sphynx ve St. Petersburg. Tüm bu zarif yakışıklı erkekler tamamen yün kapağından yoksundur, bu yüzden özel bir bakıma ihtiyaçları vardır.

uzun zaman olmamalıdır 20-15 C taslaklar ve ayrıca rutubeti kabul edilemez altına düşmesine: edindiğiniz veya Kanada sphynx olursa, kedi odasında sıcaklık göz kulak.

Bütün kediler gibi sphynx güneşlenmek için seviyorum Çünkü, hayvanlara maruz kalan güneş radyasyonunun şiddetini kontrol etmek gereklidir: pencereyi kapatmak veya hayvan sıcak pelerin koymak unutmayın sahipleri bakmakta, serin iklimde Sfenks bakımı için bilerek ama Herhangi bir nedenle yüksek dozlarda ultraviyole tehlikesi hatırlamıyor.

Kedilerin hassas ve ince cildi, saçlarla korunmaz, hızla güneş yanığına neden olur.

Yün yokluğu kulakçıkların durumunu etkiler: daha kirli hale gelirler, bu nedenle düzenli olarak suya batırılmış bir pamuklu çubukla veya vazelin yağıyla temizlenmelidirler. Kulak zarının derin kısmını temizlemeye çalışmaksızın kulak zarına zarar vermemek için, kulaklığın dış kısmına dikkat edin.

Sfenkslerin büyük çoğunluğu – ve yeni doğmuş bebekler ve yetişkinler – sakin ve iyi huyludur, bu yüzden kendilerine bakmak kolaydır. Bu cins, ısı alışverişini sürdürmek için çok fazla enerji gerektirdiğinden, mühürlerin diyetine özellikle dikkat edilmelidir. Soğuk kış günlerinde, yemin kalori içeriği biraz artırılmalıdır.

Kılsız kedilerin kirpikleri olmadığı için, gözlerin köşelerindeki seçimler sürekli olarak birikebilir: Kedilerin zaman zaman onları silmeleri ve bazılarının kendileri yapması gerekir. Küçük yavrulara, gözlerin uzman bir ilaçla veya kimyacının papatyasıyla alışılagelmiş kaynağında silinmesi gerekir.

Sfenks cildine nasıl bakılır?

Cinsin spesifik bir özelliği ter bezlerinin yoğun çalışmasıdır. Evet, bu tüysüz kediler terliyor, bazıları, biraz daha azı, ama hepsinin düzenli cilt bakımına ihtiyacı var. Sfenksin kendisini tamamen yıkamak mümkün değildir, bu nedenle kedi sahibi cildinin yüzeyini zaman zaman nemli bir süngerle silmek zorunda kalacaktır. Kendinizi alkol içermeyen ıslak peçetelerle silme konusunda sınırlandırabilirsiniz, ancak uzmanlar hayvanlara en azından ara sıra banyo yapılmasını önermektedir.

Bu arada, endemik sevmemek rağmen kedi sıcak banyoları bu cins severler bol temsilcileri arasında prosedürlerini sulamaya. Satın Zooloji şampuanlar herhangi evcil hayvan mağazasında olası hipoalerjenik uygun ve mümkünse, daha iyi bir nemlendirici etkisi ile özel bir şampuan sipariş: o deride kuruma ve pullanma önler (kışın yaygın bir sorun olduğunda merkezi ısıtma).

Sfenksler için bakım özellikleri

Banyo zorunlu bir prosedür olarak kedilere sunulmalıdır: Sfenks yavru kedi bakımı, belirli bir banyo rejimi koydu. Böylece bir hayvanın su alışkanlığını oluşturacaksınız.

Banyodan sonra, evcil hayvanınızın cildini yağ veya kremle (yeni başlayanların ortak bir hatası) yağlayamazsınız, sadece havlu veya kağıt havlularla iyice kurulayın.

Yenidoğan Sphynx: yavru bakımı nasıl yapılır

Son zamanlarda Kanada veya Don Sphinx için nasıl bakım yapılır? Eğer kediniz cinsin devamı için hazırlanıyorsa, bu soru sizi heyecanlandırır. Diğer yapay olarak yetiştirilen ırkların aksine, sfenksler nispeten hızlı ve kolay bir şekilde doğum yaparlar.

Kedi-anne, elbette, yavruyla ilgili temel kaygıları üstlenecek, ancak çocukları, insanla birlikte yaşamanın kurallarına alıştırmak için, beslenme rejimi ve diğer yararlı şeyler, sahibine sahip olacaktır.

Yaklaşık dört haftalıktan sonra, evcil hayvan sosyalleşir, böylece bir yavru kedi ile biraz oynamanız gerekir. Aynı dönemde anne sütünden düzenli yemlere aktarılabilir. Kedilerde yeme alışkanlıkları çocuklukta oluştuğu için yavruyu aşırı beslememek önemlidir. Genç hayvanlar zorunlu olarak aşılanmalıdır (aşılamanın kesin tarihi ve bir veteriner hekim tarafından reçete yazılması).

Bir yıla kadar yavruları normal banyoya alıştırmak, bu nedenle refah için çok önemlidir. Eğer yavru kedi sudan çok korkarsa, onu su prosedürlerine yavaş yavaş alıştırın, hiçbir durumda duş kullanmayın – gürültüsü hayvanı daha da korkutabilir.

Bir havzada veya banyoda ılık su toplamak (biraz, 10-15 cm’lik bir seviyeye kadar) daha iyidir ve kediyi dikkatlice aşağıya indirin. Önceden yerleştirilmiş lastik paspasın alt kısmında, pençelerin kaymaması ve çocuğun daha sakin ve daha güvenli hissettiği görülüyor.

tüm süt dişleri daimi değiştirilmesi gerektiğini kedi bir yıla kadar: o dişeti durumunu izlemek ve küçük yırtıcıları katı gıda sunmak için mümkün olduğunca sık denemek için gereklidir, plak çıkarmak için yardımcı olur. evcil hayvanınızın doğal gıda (çoğunlukla hafif) yerse, dişine veya Don Sphynx bakımı için nasıl bilmek gerekir: zaman zaman onlar tartar önlemeye yardımcı olmak için özel bir diş macunu temizlemek zorunda.

Yavrulara cilt ve diş sağlığı için vitaminler verilir ve ayrıca çok sayıda küçük çıkıntı ve girintiye sahip özel kauçuk oyuncaklar da sunulur. Yavru kedi çalma sürecinde bir oyuncak kemirir, böylece dişleri plaktan temizler ve diş etlerine masaj yapar.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply