Evcil hayvan girebilir

Ya kedi soğuksa ne olur?

Kedinin burnu eşsiz bir analizcidir. Hayvanlarda koku duyusu, insanlardan 15 kat daha keskin ve davranışlarını önemli ölçüde etkiler. Kedileri yemeye başlamadan önce, yeni insanlar eve geldiğinde, kaseleri koklayınca onları ve ayakkabıları koklayın. Sokakta, kokusuz kediler tamamen çaresizdir.

Hafif solunum patolojileri bile bir kedi için hayatı zorlaştırır. Bu nedenle, burun akıntısı tedavi etmek için, sıradan soğuk algınlığı ile birlikte, 7-10 gün ve kendisi için geçebilir. Sıradan bir soğuktan değil, bulaşıcı hastalıklardan kaynaklanıyorsa, sonuçlar şiddetli hale gelebilir.

Contents

Kedinin içinde Coryza

Bir kedi içindeki burun mukozasının iltihaplanması, aşağıdaki irritanlardan kaynaklanabilir:

Ya kedi soğuksa ne olur?
 • alerjik reaksiyonlar;
 • yabancı cisimlerin solunum sistemine girişi;
 • enfeksiyöz hastalıklara neden olan patojenik flora: peritonit, veba, kalsiyumvi, pnömoni, rhinotracheitis;
 • paraziter enfeksiyonlar;
 • Üst solunum yollarında çeşitli doğa neoplazmaları.

Rinit belirtileri aşağıdaki gibidir:

 1. farklı bir doğanın burnundan boşaltım: açık mukus veya kalın grimsi-sarı veya yeşilimsi;
 2. Gözlerdeki gözyaşları, içinde pürülan bir akıntı görülür;
 3. mukoza zarı kırmızılaşır ve şişer;
 4. kedi hapşırır;
 5. namluyu pençeleriyle ovalayın;
 6. davranışı değişir – hayvan huzursuz olur, yemeyi reddeder.

Bazı durumlarda evcil hayvanın ateşi olabilir.

Kedinin burun akıntısı ve sulu gözleri olduğu bir durumda ne yapmalı? Problemi kendi başlarına halletmek mümkün mü yoksa hayvanın veterinere gösterilmesi mi gerekiyor?

Kedi riniti tedavisi

Kedinin durumu tatmin edicidir ve burnun şeffaf akıntısı dışında, hiçbir şey onu rahatsız etmez – iyi, oynak, normal bir sandalye yiyor – biri pratik yapabilir “Kototerapiey” bağımsız bir şekilde,.

Ya kedi soğuksa ne olur?

Ağır durumlarda – hayvan yemeyi reddeder, zorlukla hareket eder, ateşi vardır – parazit veya enfeksiyöz enfeksiyon varsayabilir ve daha sonra tıbbi tavsiye ihmal edilmemelidir.

Burun akıntısını iyileştirmek için, kedinin varlığı, zaten ayrıcalıklı bir konuma sahip olsa bile, varoluş koşullarına göre geliştirilir. Hayvanın yerleştirildiği yerdeki pencereleri kapatmak için hayvanın taslaklardan korunması gerekiyor.

Burun ve gözlerin yakınındaki kabukların, antiseptik özelliklere sahip bir bitki infüzyonu veya% 2’lik bir borik asit çözeltisi ile nemlendirilmiş bir pamuklu disk ile çıkarılması gerekir. Nazal mukus ayrıca% 0,5 çinko sülfat ile sulanabilir.

  Bettas'ın dışardan gelen balıklarının şimdiki ve gelecekteki sahipleri için daha doğru gerçekler

Bazı durumlarda, soğuktan çocukların damlalarının burun pasajlarına damlayabilirsin. Her gün 1 damla burun damlası uygulamasına izin verilir – prosedür bir haftadan fazla olmamak üzere tekrarlanır. Genellikle, bu sefer akan bir burun geçer.

Kedinin burun akıntısı ve burundan kalın bir akıntısı varsa ne yapmalı, ama sıcaklık yok mu? Nazal sinüsler küçük bir torbaya dökülen sıcak kum ile ısıtılabilir. Bu prosedür günde 2-3 kez gerçekleştirilir.

Ya kedi soğuksa ne olur?

Nazal pasajlar hipotonik bir çözelti ile yıkanır. – Yarım bardak sıcak kaynamış su için bir çay kaşığı deniz tuzu veya 1/3 oranında suyla seyreltilmiş pancar suyu. Tüm sıvılar, mukusun insanlardan daha hassas olduğunu ve tahrişin şişmeye neden olabileceğini göz önünde bulundurarak, kendi başlarına test edilmelidir.

Nefes almayı kolaylaştırmak için, mukus tanen ile sulama yapın -% 0.5’lik bir solüsyon veya sıradan bir kabartma tozu -% 1’lik bir çözelti. Hayvanın burun pasajlarına enjekte edilmesi gereken patojenik flora streptocid tozunu hızla yok eder. Ne yazık ki bunu yapmak zor. Burun fizyolojik bir çözelti ile seyreltilmiş bir ECM ile damlatılır: 1/2. Her burun deliğine günde 5 kez 5 damla girin.

Enfeksiyöz ve paraziter enfeksiyonlarla birlikte ortaya çıkan ciddi hastalıklar veya rinit, tıbbi tedavi gerektirir.

Bir kedi içinde ciddi bir burun akıntısı nasıl tedavi edilir, hayvanlar için insan hapları veya özel kullanın?

Enfeksiyöz rinit, onu provoke eden hastalıkla eş zamanlı olarak tedavi edilir. Veteriner hekim, tehlikeli bir hastalık için ilaç atar – kendi kendine ilaç çok tehlikeli, kısmi felç ve ölümle sonuçlanabilir.

Enfeksiyöz rinit ile seyreltilmiş halazolin kullanılabilir ve 10 gün içinde 1-2 damla damla timojen ile nazal mukoza ile sulanabilir.

Ya kedi soğuksa ne olur?

Doktor dioksotsiklin reçete varsa, dozun hesaplanması aşağıdaki gibidir: İlk gün – her 1 kilogram için tabletin 1 / 5’i. Uzun tüylü kabarık hayvanlarda yünün ağırlığı en az yaklaşık olarak dikkate alınmalıdır, aksi halde doz yetersiz olacaktır. Daha sonra, günde 14 gün, kediye orijinal dozun yarısı verilir.

  Sibirya Husky: aktif insanlar için tüylü evcil hayvan

Bir veteriner ilacı olan fosfatil dozu doktor tarafından hesaplanır. Standart dozaj: 1 kg ağırlığa göre 0.2 ila 0.5 kısım aktif bileşen, bu da hayvanın cinsine, durumuna ve yaşına bağlıdır. Tabletler günde 1 kez verilir.

Şiddetli enfeksiyonlar bazen ciddi bir karmaşık tedavi gerektirir. Bir veteriner kliniğinde, kedilere bu tür durumlarda damlalık verilir, örneğin galavit gibi immünomodülatörler uygulanır. Damlatıcılar, hayvanları reddederlerse hayvanlar için gereklidir – dehidrasyon geri dönüşü olmayan şekilde ölüme yol açar.

Yardımcı önlemler ve önleme

Hastalık sırasında, kedinin daha belirgin bir kokuya sahip gıda vermesi gerekir – hayvan keskin aromaları hissedecek ve mutlaka yiyecektir. Sterilize olmayan kediler ton balığı ile memnun olabilir.

Ya kedi soğuksa ne olur?

Özellikle kışın nemliliğe dikkat etmelisiniz.

Isıtıcı cihazların ıslak havlularla kapatılması gerekir – kuru hava nefes almak zordur, zaten hiperemik mukozayı tahriş eder.

Evcil hayvanların çoğu, yabancı hayvanlarla temas oluşmazsa, kedinin sokağa çıkmadığını, daha sonra bulaşıcı veya paraziter enfeksiyondan korkulmayacağını düşünür.

Bu kafa karıştırıcı: virüsler ve bakteriler havadaki damlacıklar tarafından taşınır, toz parçacıklarına yerleşir, giysi ve ayakkabıların ayak tabanındaki evlere girerler. Giysilerin üzerinde geçici barınak bulabilir ve parazitler olabilir ve onların sahibi hayvanına teslim eder.

Bir kedinin soğuk algınlığını nasıl tedavi edeceğini ve hapşırırken korkmamaya karar vermemesi için, hayvanın araziden ayrılmasa bile düzenli aşılamayı ihmal etmeyin. Periyodik olarak sergiye alınırsa, aşılar ön şarttır.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply